KDO SE MŮŽE STÁT DOBROVOLNÍKEM V ORGANIZACI FONTÁNA?
Inspirací, které vedou k tomu stát se dobrovolníkem, je mnoho, nejčastěji se stávají dobrovolníkem
- zájemci o práci v přímé péči o uživatele v organizaci Fontána (s cílem blíže se seznámit s prací pracovníků v sociálních službách)
- studenti škol, kteří chtějí vykonávat nebo vykonávali v organizaci praxi
- lidé, kteří chtějí smysluplně využít svůj volný čas
- lidé, kteří jsou rádi prospěšní jiným lidem
Všeobecně je dobrovolníkem každý, kdo ze své dobré vůle dělá něco ve prospěch druhých, a to bez nároků na finanční odměnu.
Vedle dobrovolníků, kteří docházejí do zařízení pravidelně, jsou vítáni i dobrovolníci, kteří pomáhají při jednorázových akcích.
CO JE NÁPLNÍ ČINNOSTÍ DOBROVOLNÍKA?
Dobrovolnická činnost v organizaci Fontána nenahrazuje práci zaměstnanců, doplňuje ji. Přináší nové zkušenosti, možnosti a kontakty. Spočívá především v naplnění volného času uživatelů, zajištění společnosti uživatelům, odvrácení pocitu samoty, zajišťuje uživatelům kontakt s lidmi, kteří nejsou spolubydlícími, nebo zaměstnanci organizace. Vlastní činnost spočívá v zajišťování doprovodů při využívání veřejných služeb, při účasti na kulturních a společenských akcích a jiných aktivitách.
JAK SE STÁT DOBROVOLNÍKEM?
- Zájemce o dobrovolnictví (osoba starší 15 let) při zájmu o dobrovolnickou činnost kontaktuje koordinátora dobrovolnické činnosti, vedoucí Zeleného domova a Zdravotních služeb, obrátit se může i na vedoucí jiného úseku.
- Koordinátor dobrovolnické činnosti pozve zájemce o dobrovolnickou činnost na osobní schůzku, dohodne se zájemcem vhodný termín schůzky.
- Během osobní schůzky je zájemce o dobrovolnickou činnost seznámen s prostředím poskytování služby, s cílem a zásadami poskytované služby. Dobrovolník a koordinátor si vzájemně ujasní, co od dobrovolnické činnosti očekávají, upřesní časový rozsah dobrovolnické činnosti, jakým způsobem chce dobrovolník pomáhat a s jakou skupinou uživatelů chce pracovat.
- Koordinátor dobrovolnické činnosti sepíše Smlouvu příkazní s dobrovolníkem, upřesní činnosti v rámci výkonu dobrovolnictví.
JAK DÁLE PROBÍHÁ PŮSOBENÍ DOBROVOLNÍKA?
- Koordinátor domlouvá další setkání dobrovolníka s uživateli, s ohledem na možnosti dobrovolníka a přání uživatelů.
- Koordinátor zapisuje počet hodin odpracovaných a sleduje vzájemnou spolupráci uživatele s dobrovolníkem
- Dobrovolník se může samostatně rozhodnout dobrovolnickou činnost ukončit
- Koordinátor získává od dobrovolníka zpětnou vazbu pro zvýšení kvality poskytovaných služeb
Jsme velice rádi, že se najdou lidé, kteří jsou ochotni věnovat uživatelům služby svůj čas a pomoci bez nároku na finanční ohodnocení.
Odměnou pro dobrovolníky může být spokojenost uživatelů, úsměv a radost ze setkávání, pocit „jsem někomu prospěšný“.