AKTUALITY

 

3. KVĚTNA

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - VŠEOBECNÁ / PRAKTICKÁ SESTRA

Do hlavního pracovního poměru přijmeme všeobecnou / praktickou sestru. Nástup dle dohody nebo k 1.7.2024. Pracovní poměr: na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení smlouvy na dobu neurčitou, zkušební doba 3 měsíce. Pracovní doba: jednosměnný provoz s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou, tzn., po-ne, pouze denní směny („krátký a dlouhý týden“). Bližší informace v sekci "kariéra".

POSKYTNUTÍ NADAČNÍHO PŘÍSPĚVKU VE VÝŠI 200.000,- KČ OD SPOLEČNOSTI ČEZ
12. DUBNA

POSKYTNUTÍ NADAČNÍHO PŘÍSPĚVKU VE VÝŠI 200.000,- KČ OD SPOLEČNOSTI ČEZ

V letošním roce jsme získali od Nadace ČEZ příspěvek na projekt „Zooterapie u lidí s mentálním postižením a vzdělávání zaměstnanců“ ve výši 200.000 Kč. Díky Nadaci ČEZ tak můžeme zpestřit čas našich klientů o hippoterapii, canisterapii a zooterapii s dalšími zvířátky. Současně proškolíme naše pracovníky v sociálních službách v oblasti bazální stimulace, prevence bolesti zad, relaxačních technik a první pomoci.

ŠKRABOŠKOVÝ PLES
6. BŘEZNA

ŠKRABOŠKOVÝ PLES

V pátek 1. března 2024 jsme do posledního místečka zaplnili Velký sál Kulturního domu v Hlučíně, kde se konal náš tradiční ples organizace. Letošní ples se nesl v duchu „škrabošek“. Řada klientů si škrabošku sama vytvořila v rámci aktivizačních činností, kterých se pravidelně zúčastňují. Pozvání na ples přijali nejen opatrovníci našich klientů, ale také klienti z dalších krajských organizací, které poskytují služby lidem s mentálním postižením, např. Harmonie, p.o., Sírius, p.o., Sagapo, p.o., Náš Svět, p.o., Benjamín, p. o. a Zámek Dolní Životice, p.o., O hudební zábavu se postaralo Duo Mistrál, nechyběla ani bohatá tombola, vystoupení mažoretek a občerstvení. Nedílnou součástí akce byl také zábavní foto automat s různými proprietami, který umožňuje okamžitý tisk fotografií. Každý z účastníků plesu si kromě vzpomínkové fotografie odnesl malý dárek. Velké poděkování patří všem zaměstnancům, kteří se aktivně zapojili do přípravy a realizace plesu. Bez této pomoci by nebylo možné realizovat akci v takové kvalitě a rozsahu. Zvláštní poděkování patří také sponzorům, kteří přispěli do tomboly.

KATALOG SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI
8. PROSINCE

KATALOG SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

Rádi bychom Vás informovali, že na webu Moravskoslezského kraje byl spuštěn Katalog sociálních služeb v Moravskoslezském kraji. Do Katalogu se dostanete prostřednictvím odkazu: https://sluzby.msk.cz/katalog-socialnich-sluzeb. K propagaci katalogu byl vytvořen leták, který mimo jiné obsahuje i QR kód s odkazem na komunitní zdroj pomoci, a to na seznam svépomocných skupin v kraji.

ZOOTERAPIE
5. ČERVNA

ZOOTERAPIE

V rámci aktivizace klientů pro ně připravujeme chov hedvábniček. Tak se jmenují díky neobvykle hebce vypadajícímu peří. Slepice je to sice legrační, ale má mírnou povahu a většinou je to i dobrá matka, která údajně ráda adoptuje a vyvede i cizí kuřata.

ŠKOLENÍ PRVNÍ POMOCI
3. ČERVNA

ŠKOLENÍ PRVNÍ POMOCI

Ve dnech 01. a 02. června 2023 jsme se pod dohledem zkušených záchranářů zdokonalovali v poskytování první pomoci. Školení bylo zaměřeno nejen na teoretickou přípravu, ale zejména na následný praktický nácvik poskytování první pomoci na živých figurantech případně figurínách.

POZVÁNKA NA KULTURNÍ PŘEDSTAVENÍ
1. ČERVNA

POZVÁNKA NA KULTURNÍ PŘEDSTAVENÍ

Zveme vás na divadelní představení "Čert a Káča", které se uskuteční v pátek 16. 06. 2023 od 10:00 hodin v areálu naší zahrady. Akci pořádáme ve spolupráci s Těšínským divadlem.

NOVÁ ZPEVNĚNÁ PLOCHA
29. KVĚTNA

NOVÁ ZPEVNĚNÁ PLOCHA

Máme k dispozici novou víceúčelovou zpevněnou plochu. Na této ploše budou probíhat nejen aktivizační činnosti, ale budou se zde odehrávat také divadelní a hudební představení.

26. KVĚTNA

Vzdělávací kurz Práce se zátěží, prevence syndromu vyhoření a možnosti PRÁCE SE STRESEM pracovníka

Ve dnech 10. 05. 2023, 17. 05. 2023, 22. 05. 2023 a 26. 05. 2023 jsme pro zaměstnance organizace realizovali vzdělávací kurz „Práce se zátěží, prevence syndromu vyhoření a možnosti PRÁCE SE STRESEM pracovníka“.

PRACOVIŠTĚ BAZÁLNÍ STIMULACE
10. KVĚTNA

PRACOVIŠTĚ BAZÁLNÍ STIMULACE

Podařilo se nám získat certifikát „PRACOVIŠTĚ BAZÁLNÍ STIMULACE“, kdy prostřednictvím našich pracovníků poskytujeme klientům s těžkým psychosomatickým postižením individuální a osobní ošetřovatelskou péči. Smyslem této péče je především zohledňování životních zvyklostí člověka; rozvíjení jeho vnímání a osobnosti; zkvalitnění komunikace mezi ním a jeho okolím; a nakonec i vytváření příjemného okolního prostředí, ve kterém se bude cítit dobře.

POZVÁNKA NA PÁLENÍ ČARODĚJNIC
3. BŘEZNA

POZVÁNKA NA PÁLENÍ ČARODĚJNIC

Zveme vás na "Pálení čarodějnic", které se uskuteční v pátek 28. 04. 2023 od 15:00 hodin v areálu naší zahrady. Akci pořádáme pro naše klienty, jejich rodinné příslušníky a zaměstnance organizace. K poslechu a tanci hraje DUO MELBE. Občerstvení zajištěno.

POZVÁNKA NA PLES
1. ÚNORA

POZVÁNKA NA PLES

Zveme vás na "Společenský ples", který se uskuteční ve čtvrtek 02. 03. 2023 od 14:00 hodin ve Velkém sále kulturního domu v Hlučíně. Akci pořádáme pro naše klienty, jejich rodinné příslušníky a zaměstnance organizace. K poslechu a tanci hraje kapela PartyjaM. Připraveno je občerstvení, tombola i tradiční fotokoutek.

PF 2023
30. PROSINCE

PF 2023

Za všechny zaměstnance Vám přejeme do nového roku mnoho zdraví, štěstí a spokojenosti v osobním a pracovním životě.

SPECIÁLNĚ UPRAVENÝ AUTOMOBIL
17. PROSINCE

SPECIÁLNĚ UPRAVENÝ AUTOMOBIL

Díky podpoře zřizovatele (Moravskoslezského kraje) jsme mohli zakoupit nové vozidlo, které je speciálně upravené pro přepravu osob na invalidním vozíku. Tuto přepravu umožňuje tzv. FlexiRampa. Zajímavostí tohoto vozu je také to, že druhá řada sedadel se dá také posunovat, což umožňuje přepravu také speciálních vozíku.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA
28. ŘÍJNA

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Na internetových stránkách jsme nově spustili možnost virtuální prohlídky našeho zařízení.

POZVÁNKA DO DIVADLA
20. LISTOPADU

POZVÁNKA DO DIVADLA

Zveme vás do Velkého sálu kulturního domu v Hlučíně, kde se dne 03. 12. 2022 v 10:00 hodin odehraje kulturní představení "O 3 PRINCEZNÁCH A 3HLAVÉM DRAKOVI". Tuto vtipnou pohádku vám zahrají herci Těšínského divadla.

PODZIMNÍ STEZKA ODVAHY
10. ŘÍJNA

PODZIMNÍ STEZKA ODVAHY

Zveme vás na podzimní stezku odvahy, která se uskuteční dne 31. 10. 2022 od 18:00 hodin v areálu naší organizace. Těšit se můžete na strašidelnou atmosféru, halloweenskou výzdobu, dýňovou polévku a sladkou odměnu.

POZVÁNKA NA ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU
15. LISTOPADU

POZVÁNKA NA ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Rádi bychom vás pozvali na rozsvícení vánočního stromu, které se uskuteční v pátek 25. 11. 2022 v 17:00 hodin v areálu organizace (Celní 409/3, Hlučín). Těšit se dále můžete na světelné dekorace, sváteční melodie, vůni svařeného vína a ochutnávku cukroví. Večer zakončíme ohňostrojem. Přijďme spolu s námi nasát vánoční atmosféru. Těšíme se na vás.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA HLUČÍN
11. LISTOPADU

MĚSTSKÁ KNIHOVNA HLUČÍN

Dnes nás navštívily pracovnice Městské knihovny Hlučín, které si s námi povídaly nejen o knihovně a knihách, ale seznámily nás také s tématem sv. Martina, pranostikami a zvyky. Velice děkujeme za toto milé setkání.

PRACUJEME S KONCEPTEM BAZÁLNÍ STIMULACE
7. ŘÍJNA

PRACUJEME S KONCEPTEM BAZÁLNÍ STIMULACE

Práce v konceptu Bazální stimulace dle německého profesora a odborníka v oblasti speciální pedagogiky Andrease Fröhlicha, se dnes již stala samozřejmou součástí péče, a to nejen ve zdravotnických zařízeních, ale také v zařízeních sociálních služeb, proto ani my nezůstáváme pozadu. Praktikováním konceptu Bazální stimulace prostřednictvím našich pracovníků nabízíme klientům, kteří trpí těžkým psychosomatickým postižením, individuální a specializovanou ošetřovatelskou péči. Smyslem této péče je zohledňování životních zvyklostí klienta, rozvíjení jeho vnímání a osobnosti, zkvalitnění komunikace mezi ním a jeho okolím a nakonec i vytváření příjemného prostředí, ve kterém se klient bude cítit příjemně. Koncept bazální stimulace praktikujeme především u nekomunikujících, imobilních klientů, klientů ve špatném psychickém stavu, případně klientů s těžkou spasticitou horních a dolních končetin anebo klientů se sníženým polykacím reflexem. Pomocí této speciální péče u klientů dochází k celkovému zklidnění, uvolnění svalového napětí, znovu obnovení vnímání svého okolí či polykacích reflexů a prevenci vzniku dekubitů. Takto jsme koncept Bazální stimulace prezentovali na našem Dni otevřených dveří (viz přiložené video a fotografie).

POZVÁNKA NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
26. ZÁŘÍ

POZVÁNKA NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych vás jménem příspěvkové organizace Fontána, pozval na Den otevřených dveří, který se koná dne 5. 10. 2022 od 9:00 hodin do 17:00 hodin v areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením na ulici Celní 409/3 a v prostorách Chráněného bydlení na ulici Přímá 2, 4, 6 v Hlučíně. Stejně jako loni jsme si pro vás připravili bohatý doprovodný program, např. prohlídku Snoezelenu nebo hřiště pro osoby se zdravotním postižením, ukázky alternativního způsobu komunikace nebo prvků Bazální stimulace, ukázky zahradní terapie a speciálně upravených vozidel s tzv. „FlexiRampou“. Nově jsme si pro vás připravili také ukázku canisterapie (10:00 hodin). Těšíme se na vás. Petr Surovka, ředitel organizace

TAKTICKÉ CVIČENÍ ZDOLÁVÁNÍ POŽÁRU
26. ZÁŘÍ

TAKTICKÉ CVIČENÍ ZDOLÁVÁNÍ POŽÁRU

Dne 15. 09. 2022 proběhlo ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Hlučín taktické cvičení zdolávání požáru ve službě Domov pro osoby se zdravotním postižením (Růžový domov). V bytě byl simulován požár, v jehož důsledku došlo k evakuaci osob. Na evakuaci se podíleli jak zaměstnanci, tak hasiči. Cílem akce bylo zhodnotit nastavená protipožární opatření v organizaci, funkčnost elektronické požární signalizace, funkčnost evakuačního výtahu a samotný nácvik evakuace jak mobilních, tak imobilních osob s mentálním postižením.

POZVÁNKA NA FONTÁNA FEST
20. ČERVENCE

POZVÁNKA NA FONTÁNA FEST

Zveme vás hudební festival FONTÁNA FEST, který se uskuteční v pátek 05. 08. 2022 od 13.30 hodin v prostorách areálu naší organizace. Těšit se můžete na vystoupení hudebních kapel "FoPa" a "Dua MelBe", ale také na vystoupení Ondřeje Sládka (kouzelník - mistr ČR). Občerstvení zajištěno.

POZVÁNKA NA SPORTOVNÍ DEN
2. ČERVENCE

POZVÁNKA NA SPORTOVNÍ DEN

Zveme vás na Sportovní den, který pořádáme dne 13. 7. 2022 od 13:00 hodin. Akce je určena nejen pro naše klienty, ale také klienty spřátelených organizací. Přijďte si k nám vyzkoušet tradiční, ale i netradiční sportovní disciplíny jako například box, lukostřelbu, fotbal, jízdu na kole apod. Těšíme se na vás.

PĚSTOVÁNÍ OVOCE NA ZAHRADĚ
4. ČERVENCE

PĚSTOVÁNÍ OVOCE NA ZAHRADĚ

Už nám to pomalu roste .....

Na Hlučínském jezeru do žije
2. ČERVENCE

Na Hlučínském jezeru do žije

Na Hlučínském jezeře vystoupila kapela Maxim Turbulec. I v horkém počasí jsme si pořádně zatancovali. Kovbojové nám předvedli střelbu, jak se praská bičem a krásnou show s kovbojským lasem.

Venkovní voliéra
1. ČERVENCE

Venkovní voliéra

Naši papoušci .....

Výlet do Moravského krasu
30. ČERVNA

Výlet do Moravského krasu

Klienti Chráněného bydlení Hlučín vyrazili na výlet do Moravského Krasu, kde navštívili propast Macochu a také Punkevní jeskyně. Oběd si dali v místní restauraci. V areálu využili lanovku a vláček, který je zavezl ke Skalnímu mlýnu, kde také navštívili muzeum přírody. V suvenýrech si zakoupili různé upomínkové předměty.

Smažení bramboráků
9. ČERVNA

Smažení bramboráků

I v deštivém počasí si můžeme užít posezení na terase. Toto posezení jsme okořenili smažením bramboráků.

Na chalupě
4. ČERVNA

Na chalupě

Ve dnech od 31. května do 03. června jsme byly na chalupě Na Hlubokým ve Lhotce v Beskydech. Užily jsme si zde čas v nádherné čisté přírodě pod Ondřejníkem, navštívily místní restaurace, wellnes nebo zahrály bowling. Po celou dobu jsme si samy vařily a grilovaly. Místní pivo bylo vynikající 

Otevření rehabilitačního hřiště
17. KVĚTNA

Otevření rehabilitačního hřiště

V pondělí 16. 05. 2022 jsme za přítomnosti náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast sociální Bc. Jiřího Navrátila a vedoucího odboru sociálních věcí Krajského úřadu MSK Mgr. Aleše Neuwirtha slavnostně otevřeli rehabilitační hřiště pro osoby se zdravotním postižením. Toto hřiště nabízí prvky jak pro mobilní, ale také imobilní osoby, které jim umožňují procvičení zad, horních a dolních končetin, posilování svalů, ale také trénink kognitivních funkcí. Našim záměrem bylo nabídnout našim klientům další možnost smysluplného využití volného času, a to jak individuálně, ale také formou řízené aktivizace. Nákup rehabilitačních prvků byl spolufinancován z projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb ve Fontáně, p. o.“, který byl hrazen z dotace č. OPZ/2.2/098/0015349 z Operačního programu zaměstnanost – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce, a to ve výši 561.511,75 Kč. Zbylé finanční prostředky hradila organizace z vlastních zdrojů.

Předání automobilu
6. KVĚTNA

Předání automobilu

Ve čtvrtek 05. 05. 2022 jsme od oblastního ředitele Kompakt spol. s r.o. převzali osobní automobil Dacia Lodgy. Nákup automobilu byl pořízen v rámci projektu „sociální automobil“, a to díky finančnímu příspěvku více než 50 podnikatelů (podnikající osoby nebo firmy, obchodní společnosti). Automobil budeme využívat zejména k přepravě našich klientů (např. k lékařům, na nákupy, za zábavou apod.). Všem dárcům upřímně děkujeme.

Pálení čarodějnic - photobudka
2. KVĚTNA

Pálení čarodějnic - photobudka

Na akci nechyběla ani naše tradiční fotobudka.

Pálení čarodějnic
29. DUBNA

Pálení čarodějnic

Dnes jsme „naoko“ pálili čarodějnice. Slunné odpoledne si užili nejen klienti, ale také jejich rodinní příslušníci. K poslechu a tanci nám hrálo osvědčené duo „Melbe“. Drobné občerstvení bylo zajištěno.

Canisterapie ve Fontáně
22. DUBNA

Canisterapie ve Fontáně

Malá ochutnávka canisterapie ve Fontáně

Pozvánka na Pálení čarodějnic
19. DUBNA

Pozvánka na Pálení čarodějnic

Zveme vás na Pálení čarodějnic, které se uskuteční v pátek 29.04.2022. Akci pořádáme nejen pro naše klienty, ale také jejich rodinné příslušníky. K poslechu a tanci hraje DUO MELBE. Občerstvení zajištěno.

Muzikál Noc na Karlštejně
13. DUBNA

Muzikál Noc na Karlštejně

Ve středu 13. 04. 2022 jsme zavítali do Slezského divadla v Opavě na muzikál Noc na Karlštejně.

19. BŘEZNA

Vzdělávací kurz Stimulační techniky u klientů s poruchami hybnosti v sociálních zařízeních

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 18. 03. 2022 realizovali pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením vzdělávací kurz Stimulační techniky u klientů s poruchami hybnosti v sociálních zařízeních.

11. BŘEZNA

Nadstavbový kurz Bazální stimulace

V rámci projektu Moravskoslezského kraje „Žít normálně“ se ve dnech 09. - 10. 03. 2022 naši zaměstnanci služby Domov pro osoby se zdravotním postižením zúčastnili Nadstavbového kurzu Bazální stimulace.

10. BŘEZNA

Vzdělávací kurz Zahradní terapie - Využití zahrady při práci s uživateli sociálních služeb

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 09. 03. 2022 realizovali pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením a služby Chráněné bydlení vzdělávací kurz Vzdělávací kurz Zahradní terapie - Využití zahrady při práci s uživateli sociálních služeb.

9. BŘEZNA

Nadstavbový kurz Bazální stimulace

V rámci projektu Moravskoslezského kraje „Žít normálně“ se ve dnech 07. - 08. 03. 2022 naši zaměstnanci služby Domov pro osoby se zdravotním postižením zúčastnili Nadstavbového kurzu Bazální stimulace.

2. BŘEZNA

Vzdělávací kurz Obecná pravidla v každodenní péči o klienty s poruchou hybnosti

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 01. 03. 2022 realizovali pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením vzdělávací kurz Obecná pravidla v každodenní péči o klienty s poruchou hybnosti.

Výběrové řízení - všeobecná sestra
22. ÚNORA

Výběrové řízení - všeobecná sestra

Na hlavní pracovní poměr přijmeme zdravotní sestru. Požadujeme: odbornou způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb. – sestra s platnou registrací, zdravotní způsobilost, úctu a respekt k lidem s postižením, občanskou a trestní bezúhonnost, týmovou spolupráci, spolehlivost, odpovědnost, loajalitu a ochotu vzdělávat se, profesionální vystupování. Pracovní náplň: 1) plánování a poskytování ošetřovatelské péče, 2) spolupodílí se na plnění zdravotních a ošetřovatelských úkonů, za dodržování hygienických a protiepidemiologických zásad, 3) spolupráce se zdravotními pojišťovnami, spolupodílí se na zpracování měsíčních podkladů pro zdravotní pojišťovny, 4) provádění specializovaných diagnostických, léčebných, ošetřovatelských či rehabilitačních postupů a výkonů zvlášť náročných z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení pod odborným dohledem. Pracovní poměr: na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení smlouvy na dobu neurčitou, zkušební doba 3 měsíce, 10. platová třída, stupeň dle praxe (od 28.340,- Kč do 41.780,- Kč), zvláštní příplatek (2.280,- Kč), osobní příplatek. Místo výkonu práce: Hlučín (Domov pro osoby se zdravotním postižením). Pracovní doba: jednosměnný provoz s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou, tzn., po-ne, pouze denní směny („krátký a dlouhý týden“). Dále nabízíme zaměstnanecké benefity: příspěvek na stravování, příspěvek FKSP na kulturní a sportovní využití, využívání zvýhodněných služeb mobilního operátora pro sebe a rodinné příslušníky, dovolená v délce 240 hodin. Zájemci o uvedené pracovní místo mohou zasílat své životopisy na e-mailovou adresu personalista@fontana-po.cz nebo doručit na adresu: Fontána, příspěvková organizace, Celní 409/3, 748 01 Hlučín (kancelář mzdové účetní-personalistky).

19. ÚNORA

Vzdělávací kurz Stimulační techniky u klientů s poruchami hybnosti v sociálních zařízeních

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 18. 02. 2022 realizovali pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením vzdělávací kurz Stimulační techniky u klientů s poruchami hybnosti v sociálních zařízeních.

9. ÚNORA

Vzdělávací kurz Obecná pravidla v každodenní péči o klienty s poruchou hybnosti

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 08. 02. 2022 realizovali pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením vzdělávací kurz Obecná pravidla v každodenní péči o klienty s poruchou hybnosti.

3. ÚNORA

Vzdělávací kurz Sexualita a vztahy lidí s postižením II

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 02. 02. 2022 realizovali pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením vzdělávací kurz Sexualita a vztahy lidí s postižením II.

1. ÚNORA

Vzdělávací kurz Stimulační techniky u klientů s poruchami hybnosti v sociálních zařízeních

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 31. 01. 2022 realizovali pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením vzdělávací kurz Stimulační techniky u klientů s poruchami hybnosti v sociálních zařízeních.

19. LEDNA

Vzdělávací kurz Obecná pravidla v každodenní péči o klienty s poruchou hybnosti

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 18. 01. 2022 realizovali pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením vzdělávací kurz Obecná pravidla v každodenní péči o klienty s poruchou hybnosti.

Štědrý den
24. PROSINCE

Štědrý den

Sváteční den bytu č. 12 – „Půlnoční mše“ v kostele sv. Jana Křtitele, procházka městem, jesličky na náměstí, Štědrovečerní večeře, dárky, pohoda a klid. Poděkování za krásný den patří paní „Aleně a Dance“.

PF 2022
24. PROSINCE

PF 2022

Vánoční svátky plné plné lásky, pohody, pokoje a v novém roce hodně štěstí a zdraví Vám přeje Fontána, příspěvková organizace

Veselé Vánoce z fotobudky
22. PROSINCE

Veselé Vánoce z fotobudky

Fotobudku na akci „Pojďme spolu do Betléma“ jsme si zapůjčili od našeho zřizovatele Moravskoslezský kraj, kterému tímto velice děkuje. Fotokoutek je na akcích velmi oblíbený, protože výslednou fotografii si každý odnáší ihned s sebou domů a má tak uchovanou krásnou vzpomínku.

60 let organizace (1961 - 2021)
21. PROSINCE

60 let organizace (1961 - 2021)

Sociálním účelům slouží areál naší organizace již od roku 1890. V tomto roce zde vznikla „Nemocnice Šimona Richtera“. Zařízení bylo určeno především starým, nemocným lidem z Hlučína a okolí. O potřebné pečovaly sestry řádu svaté Alžběty. K pozdější změně ve využívání areálu došlo v roce 1924, kdy objekty sloužily mnichům – řeholníkům pro jejich duchovní cvičení, následně byl do jedné z budov v roce 1938 umístěn také chudobinec. Po druhé světové válce byly budovy využívány městem jako sídlo okresního národního výboru. Původním sociálním účelům slouží areál opět od roku 1961, kdy zde vznikl Ústav sociální péče pro mládež. Od roku 2002 využívají zařízení osoby s mentální a kombinovaným postižením. A onen návrat ke kořenům (1961 – 2021) se dnes připomínáme kulatým výročím.

Loutky
21. PROSINCE

Loutky "Pojďme spolu do Betléma"

Loutky, bez kterých by to nešlo

Pojďme spolu do Betléma
21. PROSINCE

Pojďme spolu do Betléma

Divadelní představení herců Těšínského divadla "Pojďme spolu do Betléma". Vtipně a moderně pojatá bajka nejen o stvoření světa a narození Krista, klanění pastýřů a pouti tří mudrců za ním do Betléma. Jednotlivé příběhy líčí srozumitelnou formou, proč se slaví Vánoce, a jak to vlastně všechno začalo. Představení je plné emocí, boje dobra se zlem. Děkujeme za nádherný zážitek.

Helpínek - poskytnutí finančního daru
17. PROSINCE

Helpínek - poskytnutí finančního daru

Dnes jsme od Nadačního fondu Helpínek převzali finanční dar ve výši 70.000 Kč. Patronem našeho projektu je pan Petr Sedláček. Za poskytnutí finančního daru upřímně děkujeme.

Venkovní vánoční výzdoba areálu
13. PROSINCE

Venkovní vánoční výzdoba areálu

Líbí se vám? Poděkování patří všem zaměstnancům, kteří se na výzdobě podíleli.

Hledáme uklízečku/uklízeče
8. PROSINCE

Hledáme uklízečku/uklízeče

Na hlavní pracovní poměr přijmeme uklízečku/uklízeče. Požadujeme: minimálně základní vzdělání, ochotu pracovat. Pracovní náplň: běžný úklid vnitřních prostor, vytírání podlah, zametání, čištění koupelen včetně dezinfekce klozetů, čištění kuchyňských linek včetně spotřebičů, utírání prachu, vynášení odpadků, čistění oken. Pracovní smlouva na dobu určitou 1 roku, s následnou možností prodloužení smlouvy na dobu maximálně 3 let (zástup za mateřskou dovolenou), zkušební doba 3 měsíce, 2. platová třída, 12. platový stupeň (18.070 Kč od 1. 1. 2022), osobní příplatek. Nástup možný od 1. 1. 2022 nebo dle dohody. Místo výkonu práce: Hlučín, Celní 409/3 (včetně objektů ve správě organizace). Pracovní doba: jednosměnný provoz po-pá (od 07:00 hodin do 15:30 hodin). Dále nabízíme zaměstnanecké benefity: příspěvek na stravování, příspěvek FKSP na kulturní a sportovní využití, využívání zvýhodněných služeb mobilního operátora pro sebe a rodinné příslušníky, dovolená v délce 25 dnů. Dále požadujeme: občanskou a trestní bezúhonnost, úctu a respekt k lidem s postižením, týmovou spolupráci, loajalitu vůči zaměstnavateli. Zájemci o uvedené pracovní místo mohou zasílat své životopisy nejpozději do 15. 12. 2021 na e-mailovou adresu technik@fontana-po.cz nebo doručit osobně vedoucímu provozních služeb (Ing. Ludvík Mráz, tel. 603 579 123). Osobní pohovory s vybranými uchazeči jsou plánovány předběžně na 20. 12. 2021.

Hledáme provozáře - údržbáře
8. PROSINCE

Hledáme provozáře - údržbáře

Na hlavní pracovní poměr přijmeme provozáře - údržbáře. Požadujeme: minimálně střední vzdělání s výučním listem (výhodou např. elektrikář, instalatér, mechanik, apod.). Pracovní náplň: 1) zajišťování běžné údržby, vytápění případně temperování, ostrahy, větrání, úklidu jednotlivých uvolněných stavebních objektů, ploch a vybavení, 2) organizace a zajišťování běžných provozních a úklidových prací a doplňkových služeb, vedení příručního skladu. Pracovní smlouva na dobu určitou 1 roku, s následnou možností prodloužení smlouvy na dobu neurčitou, zkušební doba 3 měsíce, 5. platová třída, 12. platový stupeň (22.370 Kč od 1. 1. 2022), osobní příplatek. Nástup možný od 1. 1. 2022 nebo dle dohody. Místo výkonu práce: Hlučín, Celní 409/3 (včetně objektů ve správě organizace). Pracovní doba: jednosměnný provoz po-pá (od 06:00 hodin do 14:30 hodin). Dále nabízíme zaměstnanecké benefity: příspěvek na stravování, příspěvek FKSP na kulturní a sportovní využití, využívání zvýhodněných služeb mobilního operátora pro sebe a rodinné příslušníky, dovolená v délce 25 dnů. Požadujeme: občanskou a trestní bezúhonnost, řidičské oprávnění skupiny B, úctu a respekt k lidem s postižením, týmovou spolupráci, loajalitu vůči zaměstnavateli. Zájemci o uvedené pracovní místo mohou zasílat své životopisy nejpozději do 15. 12. 2021 na e-mailovou adresu technik@fontana-po.cz nebo doručit osobně vedoucímu provozních služeb (Ing. Ludvík Mráz, tel. 603 579 123). Osobní pohovory s vybranými uchazeči jsou plánovány předběžně na 20. 12. 2021.

Vánoční strom
26. LISTOPADU

Vánoční strom

Před šestou hodinou jsme dočkali obnovy dodávky elektrické energie a mohli jsme rozsvítit náš vánoční strom

Akce rozsvícení vánočního stromu
26. LISTOPADU

Akce rozsvícení vánočního stromu

Zažili jsme pravou vánoční atmosféru. Od rána chumelilo, takže jsme v podvečer měli celý areál pokrytý několika ti centimetrovou vrstvou sněhu. Bohužel těsně před pátou hodinou došlo v celém městě k výpadku proudu, takže jsme byli nuceni trošku improvizovat. Zvláštní poděkování patří dětem z pěveckého sboru Sluníčko, které nám zazpívaly několik vánočních písní. K nim se spontánně přidali také naší klienti, kteří si tak jejich vystoupení náramně užili. Nechybělo menší občerstvení v podobě vánočního punče a cukroví. Akci jsme zakončili krátkým ohňostrojem. Poděkování patří všem zaměstnancům, kteří se podíleli na realizaci akce.

Výroba adventních věnců
26. LISTOPADU

Výroba adventních věnců

Vánoce se blíží, a proto jsme se dnes zaměřili na výrobu adventních věnců. Akce se uskutečnila v rámci projektu Moravskoslezského kraj po názvem „Žít normálně“, kterou zaštítila Sociální akademie Ostrava.

Pečeme cukroví
26. LISTOPADU

Pečeme cukroví

Do příprav na dnešní rozsvícení vánočního stromu se zapojily také klientky, které připravily cukroví.

Sněží .......
26. LISTOPADU

Sněží .......

První letošní sněhová nadílka.

Přípravy na akci
25. LISTOPADU

Přípravy na akci "Rozsvícení vánočního stromu"

Dnes jsme zahájili finální fázi přípravy na zítřejší akci "Rozsvícení vánočního stromu". Původně jsme akci plánovali také pro veřejnost. Bohužel na základě současných vládních nařízení půjde o "soukromou" akci určenou pro klienty, opatrovníky a zaměstnance. Zbývá nám doladit jen drobností. Vánoční punč i cukroví máme připravené.

Poděkování Restauraci Stará celnice
24. LISTOPADU

Poděkování Restauraci Stará celnice

V období od 1. 11. do 21. 11. 2021 zajišťovala Restaurace Stará Celnice celodenní stravování klientů Domova pro osoby se zdravotním postižením. Tímto vyjadřujeme velké poděkování majiteli restaurace panu Pavlovi Kubinovi a jeho pracovníkům za rychlou pomoc a spolupráci v době, kdy z personálních důvodů nebylo možné zajistit stravování klientů našimi kuchařkami.

Pojďme spolu do Betléma dne 21.12.2021 - pozvánka na kulturní představení
30. ŘÍJNA

Pojďme spolu do Betléma dne 21.12.2021 - pozvánka na kulturní představení

Ve spolupráci s Těšínským divadlem uvádíme loutkové představení "Pojďme spolu do Betléma", které srozumitelnou formou líčí, proč se slaví Vánoce, a jak to všechno začalo. Loutkové představení přináší jednoduché zpracování známých biblických motivů lidového baroka, točící se kolem stvoření světa, narození Krista, klanění pastýřů a putování tří mudrců za ním do Betléma. Představení je plné emocí a boje dobra se zlem. Všechny krátké příběhy mají své skromné napětí a pointu.

Hledáme vedoucí zdravotního úseku
30. ŘÍJNA

Hledáme vedoucí zdravotního úseku

Na hlavní pracovní poměr přijmeme vedoucí zdravotního úseku. Požadujeme: odbornou způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb. – sestra s platnou registrací, zdravotní způsobilost, úctu a respekt k lidem s postižením, občanskou a trestní bezúhonnost, týmovou spolupráci, spolehlivost, odpovědnost, loajalitu a ochotu vzdělávat se, profesionální vystupování. Pracovní náplň: 1) řízení, organizace a kontrola práce všeobecných sester na zdravotním úseku, 2) plánování a poskytování ošetřovatelské péče, 3) zodpovídá za plnění zdravotních a ošetřovatelských úkonů, 4) plánování směn zdravotních sester, zpracovávání výkazů, 5) spolupráce se zdravotními pojišťovnami, zodpovídá za zpracování měsíčních podkladů pro zdravotní pojišťovny, 6) provádění specializovaných diagnostických, léčebných, ošetřovatelských či rehabilitačních postupů a výkonů zvlášť náročných z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení pod odborným dohledem. Vznik pracovního poměru na základě jmenování, zkušební doba 6 měsíců, 10. platová třída, stupeň dle praxe, příplatek za vedení, zvláštní příplatek, osobní příplatek. Místo výkonu práce: Hlučín (Domov pro osoby se zdravotním postižením). Pracovní doba: po-pá (pružná pracovní doba. Dále nabízíme zaměstnanecké benefity: příspěvek na stravování, příspěvek FKSP na kulturní a sportovní využití, využívání zvýhodněných služeb mobilního operátora pro sebe a rodinné příslušníky, dovolená v délce 30 dnů. Zájemci o uvedené pracovní místo mohou zasílat své životopisy na e-mailovou adresu reditel@fontana-po.cz nebo doručit osobně řediteli organizace (Mgr. Petr Surovka, tel. 731 600 437)

Technické muzeum TATRA Kopřivnice
30. ŘÍJNA

Technické muzeum TATRA Kopřivnice

Ve čtvrtek 28. října jsme navštívili muzeum v Kopřivnici, které mapuje historii automobilky TATRA.

Hledáme zdravotní sestru
28. ŘÍJNA

Hledáme zdravotní sestru

Na hlavní pracovní poměr přijmeme zdravotní sestru. Požadujeme: odbornou způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb. – sestra s platnou registrací, zdravotní způsobilost, úctu a respekt k lidem s postižením, občanskou a trestní bezúhonnost, týmovou spolupráci, spolehlivost, odpovědnost, loajalitu a ochotu vzdělávat se, profesionální vystupování. Pracovní náplň: 1) plánování a poskytování ošetřovatelské péče, 2) spolupodílí se na plnění zdravotních a ošetřovatelských úkonů, za dodržování hygienických a protiepidemiologických zásad, 3) spolupráce se zdravotními pojišťovnami, spolupodílí se na zpracování měsíčních podkladů pro zdravotní pojišťovny, 4) provádění specializovaných diagnostických, léčebných, ošetřovatelských či rehabilitačních postupů a výkonů zvlášť náročných z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení pod odborným dohledem. Pracovní poměr: na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení smlouvy na dobu neurčitou, zkušební doba 3 měsíce, 10. platová třída, stupeň dle praxe, zvláštní příplatek, osobní příplatek. Místo výkonu práce: Hlučín (Domov pro osoby se zdravotním postižením). Pracovní doba: po-ne pouze denní směny, dvousměnný provoz. Dále nabízíme zaměstnanecké benefity: příspěvek na stravování, příspěvek FKSP na kulturní a sportovní využití, využívání zvýhodněných služeb mobilního operátora pro sebe a rodinné příslušníky, dodatková dovolená. Zájemci o uvedené pracovní místo mohou zasílat své životopisy na e-mailovou adresu reditel@fontana-po.cz nebo doručit osobně řediteli organizace (Mgr. Petr Surovka, tel. 731 600 437)

Podzimní stezka odvahy
27. ŘÍJNA

Podzimní stezka odvahy

Krátké ohlédnutí za dnešní stezkou odvahy - zážitek nejen pro naše klienty, ale také zaměstnance, včetně jejich dětí. Perfektní výzdoba, punč, mufiny a dýňová polévka dokonale navodily nevšední večerní atmosféru, kterou někteří z klientů zažili poprvé v životě. Poděkování patří všem zaměstnancům a malým pomocníkům, kteří se o tuto akci zasloužili.

Tematické cvičení zdolávání požáru
25. ŘÍJNA

Tematické cvičení zdolávání požáru

V průběhu dnešního dopoledne proběhlo ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Hlučín tematické cvičení zdolávání požáru ve službě Domov pro osoby se zdravotním postižením (Žlutý domov). V bytě byl simulován požár, v jehož důsledku došlo k evakuaci osob. Na evakuaci se podíleli jak zaměstnanci, tak hasiči. Cílem akce bylo zhodnotit nastavená protipožární opatření v organizaci, funkčnost elektronické požární signalizace, funkčnost evakuačního výtahu a samotný nácvik evakuace jak mobilních, tak imobilních osob s mentálním postižením. Tímto děkujeme všem zúčastněným stranám.

Přípravy na stezku odvahy
25. ŘÍJNA

Přípravy na stezku odvahy

Přípravy na naší stezku odvahu vrcholí. První pečení máme za sebou.

Muzikál Kopretiny pro paní Harrisovou
17. ŘÍJNA

Muzikál Kopretiny pro paní Harrisovou

V neděli 17. 10. 2021 je s klienty navštívili Národní divadlo Moravskoslezské – Divadlo Jiřího Myrona, kde jsme shlédli muzikál Kopretiny pro paní Harrisovou. Jedná se o „křehkou pohádku“ pro dospělé o ceně lidské laskavosti. Muzikál byl plný líbivých a veselých melodií. Pro všechny to bylo příjemně strávené odpoledne a skvělý zážitek

Výlet do Rožnova pod Radhoštěm
16. ŘÍJNA

Výlet do Rožnova pod Radhoštěm

V sobotu 16. října vyrazily naše klientky do dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm. Prohlédly si místní domy, roubenky, kostel a hřbitov. Místní podnikatelé zde nabízeli zboží typické pro tuto oblast – fgály, sýry, dřevěné nebo ručně kované výrobky. Po zpáteční cestě jsme se podívaly do výrobny svíček.

Hledáme všeobecného praktického lékaře pro poskytování pracovnělékařských služeb
13. ŘÍJNA

Hledáme všeobecného praktického lékaře pro poskytování pracovnělékařských služeb

Fontána, příspěvková organizace hledá lékaře pro poskytování pracovnělékařských služeb. Charakteristika práce: komplexní péče o zaměstnance organizace v rámci pracovně-lékařských služeb. Rozsah: 1) zdravotní služby preventivní, jejichž součástí je hodnocení vlivu pracovní činnosti, pracovního prostředí a pracovních podmínek na zdraví, provádění preventivních prohlídek a hodnocení zdravotního stavu za účelem posuzování zdravotní způsobilosti k práci, poradenství zaměřené na ochranu zdraví při práci a ochranu před pracovními úrazy, nemocemi z povolání a nemocemi souvisejícími s prací, 2) školení v poskytování první pomoci, 3) pravidelný dohled na pracovištích a nad výkonem práce. Požadujeme: ukončené vysokoškolské vzdělání, specializovanou způsobilost v oboru všeobecné praktické lékařství, pracovitost, spolehlivost a odpovědnost, vstřícné chování a vystupování, schopnost aktivního a samostatného jednání. Nástup: ihned nebo dle dohody. Naše organizace poskytuje pobytové sociální služby osobám s mentálním a kombinovaným postižením, a to v domově pro osoby se zdravotním postižením a chráněném bydlení. Bližší informace podá ředitel organizace Mgr. Petr Surovka, tel. 731600437.

Pozvání na rozsvícení vánočního stromu dne 26.11.2021
13. ŘÍJNA

Pozvání na rozsvícení vánočního stromu dne 26.11.2021

Rádi bychom vás pozvali na rozsvícení vánočního stromu, které se uskuteční v pátek 26. 11. 2021 v 17:00 hodin v areálu organizace (Celní 409/3, Hlučín). Těšit se dále můžete na světelné dekorace, sváteční melodie, vůni svařeného vína a ochutnávku cukroví. Večer zakončíme ohňostrojem. Přijďme spolu s námi nasát vánoční atmosféru. Těšíme se na vás.

Pozvání na podzimní stezku odvahy (Halloween) dne 27.10.2021
13. ŘÍJNA

Pozvání na podzimní stezku odvahy (Halloween) dne 27.10.2021

Chcete si zpříjemnit podzimní večer? Nejen pro naše klienty jsme na středu 27. 10. 2021 od 18:00 hodin připravili podzimní „stezku“ odvahy. Těšit se můžete na nevšední večerní procházku osvětlenou pouze svíčkami, halloweenskou výzdobu, muffiny a něco teplého na zahřátí. Těšíme se na vás.

Hledáme kuchaře
13. ŘÍJNA

Hledáme kuchaře

Na hlavní pracovní poměr přijmeme kuchaře/kuchařku. Požadujeme: výuční list v oboru, zdravotní průkaz, pracovitost, spolehlivost, vstřícné chování a vystupování, schopnost pracovat v kolektivu. Nabízíme příspěvek na závodní stravování, příspěvek na sportovní a kulturní akce ve výši 5.000,- Kč, možnost zvýhodněných služeb mobilního operátora (hlasové služby, datové tarify) pro sebe a rodinné příslušníky, zvýhodněné bankovní produkty pro zaměstnance organizace, dovolenou 25 dnů. Základ platu minimálně 19.930,- Kč (plus osobní příplatek, příplatek za práci o víkendu). Nástup možný ihned nebo dle dohody. Bližší informace poskytne vedoucí stravovacího provozu paní Eva Gottliebová, tel. 703 458 750.

OPRAVENÁ KOUPELNA
7. ŘÍJNA

OPRAVENÁ KOUPELNA

Prostorná koupelna nám umožňuje provádět hygienu také u imobilních osob nebo u těch, kteří toho nejsou schopni již samostatně a potřebují pomoc druhé osoby. Při práci používáme nejrůznější pomůcky, např. koupací lůžko, zvedák, myčku podložních mís apod.

AKTIVIZAČNÍ ČINNOSTI
7. ŘÍJNA

AKTIVIZAČNÍ ČINNOSTI

Našim klientům nabízíme aktivity, které jim umožňují smysluplně naplnit jejich volný čas. Jsou přitom respektována jejich práva, individuální přání a potřeby. Mezi aktivizační činnosti můžeme zařadit výlety, rukodělný kroužek, malování, práce na zahradě, cvičení nebo práce s interaktivním dotykovým stolem.

SNOEZELEN
7. ŘÍJNA

SNOEZELEN

Je speciálně upravená místnost, ve které lze využít technického vybavení k multismyslové stimulaci, jako jsou bublinkové vodní sloupy, hvězdné nebe, projektory s olejovými nebo tematickými kotoučky, optická vlákna, aroma lampa, zrcadlová koule, speciální pohodlný měkký nábytek a další. Pomůcky slouží ke stimulaci smyslů nebo k relaxaci.

SPECIÁLNĚ UPRAVENÉ AUTOMOBILY
7. ŘÍJNA

SPECIÁLNĚ UPRAVENÉ AUTOMOBILY

Pro přepravu osob na invalidním vozíku využíváme speciálně upravené automobily. Tyto automobily využívají tzv. Flexi Rampu, která umožňuje bezproblémový nájezd na invalidním vozíku do vozidla. Pomocí bezpečnostních pásů je invalidní vozík i s osobou bezpečně připoután ve vozidle.

ALTERNATIVNÍ ZPŮSOBY KOMUNIKACE
7. ŘÍJNA

ALTERNATIVNÍ ZPŮSOBY KOMUNIKACE

Obvykle považujeme za zcela samozřejmé, že se mezi sebou dorozumíváme mluvenou řečí. Mezi našimi klienty jsou však i takoví, kteří z nějakých důvodů mluvit nemohou, nebo pouze v omezené míře. Potřeba dorozumět se s ostatními tím však u nich není nijak umenšena, je stejně naléhavá jako u ostatních. Proto hledáme náhradní způsoby, kterými by se naši klienti mohli vyjadřovat a tím ovlivňovat to, co se kolem nich děje. Augmentativní a alternativní komunikace se pokouší přechodně nebo trvale kompenzovat projevy poruchy a postižení u osob se závažným postižením řeči, jazyka a psaní. Při práci využíváme alternativní komunikační systémy jako náhrada mluvené řeči, např. mluvící fotoalbum, komunikátor Go Talk, komunikační tablet, story sequencer, apod. Komunikaci nám usnadňuje také speciální klávesnice a myš.

KRÁTKÉ OHLÉDNUTÍ ZA DNEM OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
7. ŘÍJNA

KRÁTKÉ OHLÉDNUTÍ ZA DNEM OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

V rámci týdne sociálních služeb jsme v úterý 5. 10. 2021 pořádali v našich službách Den otevřených dveří. Prostřednictvím této akce měla nejen široká veřejnost, ale také zástupci obcí nebo spolupracujících institucí, jedinečnou příležitost nahlédnout „pod pokličku“ našich dvou sociálních služeb, a to domova pro osoby se zdravotním postižením a chráněného bydlení. Pro návštěvníky jsme měli připravený program, v průběhu kterého bylo možné se seznámit jednak s prostředím, ve kterém klienti našich služeb žijí, včetně jejich bytů, dále také, jakým způsobem pracujeme s klienty např. pomocí alternativní komunikace, zahradních aktivit nebo ve Snoezelenu. Jsme rádi, že této příležitosti využilo více než 50 návštěvníků. Tento ročník nám opět ukázal, že tato akce má svůj smysl, neboť návštěvníci měli možnost získat hlubší povědomí o životě lidí s postižením a o činnosti naší organizace.

Zahrady Kapias - výlet do Polska
25. ZÁŘÍ

Zahrady Kapias - výlet do Polska

Ve čtvrtek 23.9.2021 jsme s klienty vyrazili na výlet do překrásné botanické zahrady (Polsko, Zahrady Kapias). Cesty jsou zde obklopené květinami, bludištěm, rybníkem s lekníny a tematickými částmi. Počasí nám přálo, takže první podzimní výlet se nám vydařil.

ZOO Zlín
22. ZÁŘÍ

ZOO Zlín

Dne 21. 9. 2021 jsme s klienty navštívili zoologickou zahradu ve Zlíně. Tato zahrada je výjimečná tím, že je tematicky seřazena dle světadílů – to se týká jak fauny, tak flory. Ze zvířat nás nejvíce nadchlo malé slůně slona afrického a rejnoci, které jsme si samozřejmě nakrmili a pohladili.

Prezentace organizace
17. ZÁŘÍ

Prezentace organizace

Krátké představení naší organizace (poslání organizace, cílová skupina, kapacita, místa a forma poskytování sociální služby, co poskytujeme, zásady a cíle při poskytování sociální služby).

Areál organizace z ptačí perspektivy
17. ZÁŘÍ

Areál organizace z ptačí perspektivy

Unikátní fotografie areálu služby Domov pro osoby se zdravotním postižením z ptačí perspektivy.

Pozvánka na Den otevřených dveří v organizaci
16. ZÁŘÍ

Pozvánka na Den otevřených dveří v organizaci

Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych vás jménem příspěvkové organizace Fontána, pozval na Den otevřených dveří, který se koná dne 5. 10. 2021 od 9:00 hodin do 17:00 hodin v areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením na ulici Celní 409/3 a v prostorách Chráněného bydlení na ulici Přímá 2, 4, 6 v Hlučíně. život lidí s mentálním postižením je často zahalen nejrůznějšími mýty a předsudky. Mnozí lidé by nejraději viděli lidi s postižením zavřené někde v ústavech tak, aby o ně bylo dobře postaráno a hlavně, aby se jim nikdy nic nestalo. V zájmu ochrany jejich blaha byly tyto osoby často „přepečovávány“ a ochraňovány od všeho zlého. V tom všem se ale zapomnělo, že jsou to stále lidé, kteří mají stejná práva jako ostatní (zdraví) lidé - že i oni chtějí žít normálně. Chtějí být milováni, mít partnera, pracovat, rozhodovat o tom, co chtějí. Dnem otevřených dveří si areál organizace připomíná 60 leté výročí opětovného využívání objektů pro sociální účely. Využijte říjnový den ke krátké procházce a přijďte mezi nás. Podívejte se, kde a jak v Hlučíně lidé s mentálním postižením žijí. Možná je totiž běžně potkáváte ve městě - ať už v obchodě, na poště, v cukrárně, u holiče nebo třeba na Štěrkovně. Posláním naší organizace je poskytování pobytových sociálních služeb jako důstojné náhrady za přirozené sociální prostředí lidem s mentálním a kombinovaným postižením, kteří s ohledem na své potřeby nemohou žít ve svém přirozeném prostředí a potřebují pomoc nebo podporu jiné osoby. Poskytujeme dvě sociální služby, a to Domov pro osoby se zdravotním postižením a Chráněné bydlení. Historie našeho areálu sahá až do 19. století. V roce 1892 byl položen základní kámen stavby, která následně fungovala jako špitál „Ústav děkana Richtera“ pro staré a nemocné. V období první světové války se objekt proměnil na zotavovnu vojáků. V následujících letech část budovy zabral berní úřad. V polovině třicátých let dvacátého století zde krátce bydleli důstojníci místního pluku. Po druhé světové válce budova sloužila jako sídlo Okresního národního výboru, a to až do roku 1960. V roce 1961 začal areál sloužit opět původním sociálním účelům. Byl zde zřízen Ústav sociální péče pro mládež (od roku 2002 pro mládež s mentálním postižením). Zrušením okresních úřadů v roce 2004 přešel objekt do správy Moravskoslezského kraje. Vznikla samostatná příspěvková organizace Fontána, která poskytuje služby dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Můžete si prohlédnout zahradu, terasy, ale také vnitřní prostory, ve kterých lidé s postižením bydlí. Připravili jsme si pro vás ukázky alternativního způsobu komunikace, rehabilitačního cvičení či ukázku zahradní terapie. Odpočinout si můžete v místnosti zvané Snoezelen. Prohlédnout si můžete také speciálně upravené automobily, které jsou určeny pro přepravu osob na invalidním vozíku. Rádi vás také seznámíme s našimi plány do budoucna – představíme vám studii na vybudování hřiště pro osoby se zdravotním postižením nebo studii chráněného bydlení na Okrajové ulici. Těšíme se na vás. Petr Surovka, ředitel organizace

Zakoupení pomůcek pro alternativní způsob komunikace
15. ZÁŘÍ

Zakoupení pomůcek pro alternativní způsob komunikace

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme zakoupili pomůcky pro alternativní způsob komunikace v hodnotě 105.060 Kč. Jedná se mimo jiné o mluvící fotoalba, story sequencer, go talk express, go talk tablet apod. Pomůcky budou využívat klienti obou našich služeb (Domov pro osoby se zdravotním postižením a Chráněné bydlení).

Vozíčkem ke královně Beskyd
13. ZÁŘÍ

Vozíčkem ke královně Beskyd

V neděli 12. 9. 2021 se dvě naše klientky staly součástí výšlapu s vozíčkem na Královnu Beskyd – Lysou Horu. Účelem akce je pomáhat druhým lidem zážitkem. Akci organizovaly kluby Rotary Club Ostrava City, Rotary club Opava, Rotary klub Frýdek-Místek a Kopřivnice. A pro obě naše klientky to byl opravdu nezapomenutelný zážitek, na který budou dlouho vzpomínat. Naše poděkování patří všem, kteří se na akci jakýmkoliv způsobem podíleli.

Den zdraví Hlučínska
9. ZÁŘÍ

Den zdraví Hlučínska

Dne 8. 9. 2021 jsme prezentovali naše služby na akci Den zdraví Hlučínska, která se konala na Mírovém náměstí v Hlučíně. Cílem akce bylo představení sociálních služeb v rámci Hlučínska.

Krátké ohlédnutí za čtyřdenním pobytem v Praze
6. ZÁŘÍ

Krátké ohlédnutí za čtyřdenním pobytem v Praze

Začátkem září (2. 9. - 5. 9. 2021) jsme spolu s 5 klienty zavítali do Prahy. Mimo jiné jsme si prohlédli Královské zahrady, odkud je krásný výhled na celé město. Lanovkou jsme vyjeli na Petřín, kde jsme navštívili zrcadlové bludiště. Samozřejmostí byla procházka na Staroměstské náměstí a Karlův most. Uchvátila nás také návštěva expozice Mořský svět na výstavišti. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bylo shlédnutí muzikálu Čarodějka v Goja Music Hall.

Vzdělávací kurz
5. ZÁŘÍ

Vzdělávací kurz "Základy augmentativní a alternativní komunikace“

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme ve dnech 02. - 03. 09. 2021 realizovali, pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením, vzdělávací kurz Z8klady augmentativní a alternativní komunikace.

Dovolená v Bulharsku
4. ZÁŘÍ

Dovolená v Bulharsku

V srpnu si 6 klientů a 2 pracovnice chráněného bydlení užilo letní dovolenou v Bulharsku. Pro některé to byl nejen první pobyt u moře, ale také let letadlem. Ubytování bylo zajištěno v pětihvězdičkovém hotelu se službami „all inclusive“. V hotelu jsme měli možnost ochutnat místní míchané drinky a bulharské speciality. Nechybělo ani koupání v moři nebo hotelovém bazénu a večery plné hubení zábavy. Mimo jiné jsme navštívili město Varna, místní delfinárium a užili si také „rybí pedikúru“. Domů jsme si přivezli suvenýry – vůně, mýdla a jiné věci s typickou bulharskou růží.

Zahradní slavnost aneb rozloučení se s létem
2. ZÁŘÍ

Zahradní slavnost aneb rozloučení se s létem

V areálu organizace včera proběhla naše tradiční akce „Zahradní slavnost“, kterou se loučíme s létem a prázdninami. Tohoto příjemného posezení se zúčastnili nejen samotní klienti, ale také jejich rodinní příslušníci. Zpočátku to vypadalo, že se akce z důvodu nepříznivého počasí neuskuteční. Nakonec nám počasí přálo a my jsme si mohli užít pobyt na sluníčku, opékání a grilování masa. O skvělou zábavu a atmosféru se postaralo hudební duo MELBE v podání pánů Josefa Meleckého (klávesy a zpěv) a Patrika Benka (bicí a zpěv). Poděkování patří všem zaměstnancům, kteří se podíleli na přípravě a realizaci akce. Společně strávený si všichni užili a my už se teď těšíme na další setkání.

Vzdělávací kurz
1. ZÁŘÍ

Vzdělávací kurz "Zvládání verbální agrese u lidí s mentálním postižením"

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme ve dnech 30. - 31. 08. 2021 realizovali, pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením, vzdělávací kurz Zvládání verbální agrese u lidí s mentálním postižením.

Pozvánka na Zahradní slavnost
23. SRPNA

Pozvánka na Zahradní slavnost

Zveme vás na Zahradní slavnost (aneb rozloučení s létem), kterou pořádáme nejen pro naše klienty, ale také jejich rodinné příslušníky. K poslechu a tanci hraje DUO MELBE. Občerstvení zajištěno.

4. SRPNA

"Photobudka" - sportovní den

Součástí sportovního dne byla také možnost pořídit si fotografii, kterou jste si mohli hned odnést s sebou domů.

Sportovní den ve Fontáně
29. ČERVENCE

Sportovní den ve Fontáně

U příležitosti 60. výročí organizace jsme ve středu 28. 7. 2021 připravili nejen pro naše klienty sportovní den. Nešlo nám o klasické soutěžení v rychlosti, přesnosti či vytrvalosti, ale o možnost vyzkoušet si tradiční, ale i netradiční sportovní disciplíny - box, baseball, ruské kuželky, ragby, pétanque, fotbal, šipky, jízdu na kole, jízdu na koloběžce, basketbal, lukostřelbu, florbal, badminton, minigolf a bowling. Pro všechny sportovce jsme měli připraveno malé občerstvení, pamětní medaile, fotografie a malá pozornost od Moravskoslezského kraje.

Wellness pobyt v Luhačovicích
22. ČERVENCE

Wellness pobyt v Luhačovicích

Ve dnech 19.- 21.7.2021 se 3 klientky Fontány p.o. zúčastnily wellness pobytu v lázních Luhačovicích v hotelu Harmonie II. Za doprovodu 2 pracovnic si klientky prohlédly kolonádu, ochutnaly léčivé prameny včetně známé Vincentky. Byly velmi spokojené se službami včetně masáží a výborného jídla.

Pozvánka na Sportovní den
12. ČERVENCE

Pozvánka na Sportovní den

Zveme vás na Sportovní den, který pořádáme nejen pro naše klienty a ale také klienty spřátelených organizací. Přijďte si k nám vyzkoušet tradiční, ale i netradiční sportovní disciplíny jako například box, lukostřelbu, fotbal, jízdu na kole apod. Těšíme se na vás.

Vzdělávací kurz
3. ČERVENCE

Vzdělávací kurz "Základní kurz Bazální stimulace"

V rámci projektu „Žít normálně“ jsme ve dnech 01. - 02. 07. 2021 realizovali, pro zaměstnance organizace, vzdělávací kurz Základní kurz Bazální stimulace.

„Letní muzikoterapie“ aneb pocta pánům Karlům...
1. ČERVENCE

„Letní muzikoterapie“ aneb pocta pánům Karlům...

Ve středu 30. 6. 2021 nás navštívili umělci z Divadla slunečnice se svým koncertním vystoupením, ve kterém si dovolují vzdát holt nejlepšímu českému skladateli Karlu Svobodovi a vrcholně nejúspěšnějšímu zpěvákovi Karlu Gottovi. V pořadu zaznívají jejich nejkrásnější a nejznámější písně, které napříč generacemi opakovaně oslovují své posluchače. V prostorách organizace zazněly písně mimo jiné písně jako Krev toulavá, Lady Karneval, Jdi za štěstím, Včelka Mája, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Stokrát chválím čas, Trezor.

Bělá - to pravé osvěžení v letních horkých dnech
30. ČERVNA

Bělá - to pravé osvěžení v letních horkých dnech

Naši klienti využili další letní horný den a vyrazili na výlet do blízké vesnice Bělá. Zde navštívili lesní pramen Židlo, o kterém se říká, že je „opravdu léčivý“. Na vlastní kůži si vyzkoušeli, že i v létě je zde voda přímo ledová. Po studeném osvěžní vyzkoušeli místní labyrint bosou nohou. Celý výlet zakončili oblíbenou kávou a zákuskem v nedaleké cukrárně.

Vzdělávací kurz
26. ČERVNA

Vzdělávací kurz "Terapie problémového chování u lidí s mentálním postižením"

V rámci zvyšování kvality poskytování sociální služby jsme ve dnech 24. - 25. 06. 2021 realizovali pro zaměstnance organizace vzdělávací kurz Terapie problémového chování u lidí s mentálním postižením.

Dovolená na Vysočině
18. ČERVNA

Dovolená na Vysočině

Ve dnech 14. – 17. 6. 2021 se uskutečnila dovolená na Vysočině, kam vyrazily uživatelky dvou bytů. Pro některé to byla vůbec první dovolená v životě. Dny byly naplněné výlety po okolí a relaxací v přírodě. Všechny uživatelky se díky vytvořené pohodě cítily v bezpečí, navodila se atmosféra důvěry a tak se někteří odvážili vyzkoušet i věci, které dosud neznali. Třeba opékání špekáčků nad ohněm nebo relax v houpací síti. Bylo skvělé vidět, jak si uživatelky navzájem pomáhaly a byly k sobě pozorné. Celý pobyt proběhl ve velmi pohodové atmosféře, o čemž vypovídají následující fotky.

Rekreace v Liberci
11. ČERVNA

Rekreace v Liberci

V termínu od 8. do 10. 6. 2021 jsme byli s klienty na rekreaci v Liberci. Mimo jiné jsme v Liberci navštívili zoologickou zahradu a vydali se také Ještěd, odkud byl krásný výhled na horu Říp a Sněžku. V nedalekém Jablonci nad Nisou jsme zavítali do Muzea skla a bižuterie.

Výlet na zámek v Hradci nad Moravicí
24. KVĚTNA

Výlet na zámek v Hradci nad Moravicí

Květnový výlet po okolí směřoval k návštěvě zámku Hradec nad Moravicí. Počasí bylo přívětivé, proto jsme si prošli také rozlehlý park a navštívili místní rozhlednu.

Hledáme pracovníka / pracovnici v sociálních službách
10. KVĚTNA

Hledáme pracovníka / pracovnici v sociálních službách

Na dohodu o provedení práce (300 hodin) hledáme pracovníka / pracovnici v sociálních službách. Charakteristika vykonávané práce: Poskytování přímé obslužné péče pobytové sociální službě spočívající v nácviku jednoduchých denních činností, pomoci při osobní hygieně a oblékaní, manipulaci s přístroji, pomůckami, prádlem, udržování čistoty a osobní hygieny, podporu soběstačnosti, posilování životní aktivizace, vytváření základních sociálních a společenských kontaktů a uspokojování psychosociálních potřeb. Bližší informace Vám poskytne: Elena Hlavsová, tel.: 739 480 811, email.: elena.hlavsova@fontana-po.cz.

 Hledáme zdravotní sestru / zdravotního bratra
10. KVĚTNA

Hledáme zdravotní sestru / zdravotního bratra

Na dohodu o provedení práce (300 hodin) hledáme zdravotní sestru / zdravotního bratra. Charakteristika vykonávané práce: Činnost spojená s vykonáváním práce všeobecné zdravotní sestry v sociálních službách, tzn., vykonává ošetřovatelskou péči o klienty, edukační činnost pracovníků v sociálních službách a klientů. Bližší informace Vám poskytne: Lucie Pohlová, Elena Hlavsová, tel.: 739 480 734, email.: lucie.pohlova@fontana-po.cz.

Hledáme kuchaře / kuchařku
10. KVĚTNA

Hledáme kuchaře / kuchařku

Nabízíme volné pracovní místo na pozici „Kuchař / kuchařka" v Domově pro osoby se zdravotním postižením“. Hledáte práci, která má smysl, chcete pomáhat druhým? Kontaktujte nás. Staňte se součástí našeho pracovního týmu. Pracovní doba: jednosměnný provoz s postupným nástupem v nerovnoměrně rozvržené pracovní době. Pracovní náplň: Výroba technologicky náročných teplých jídel, specialit studené kuchyně nebo samostatná výroba jídel v souladu se závaznými výživovými normami. Příprava jídel včetně dietního stravování. Platové zařazení: 5. platová třída (při nástupu zařazení do 10. platového stupně), pokud je praxe delší než 27 let, zařazení dle skutečně započitatelné praxe (min. 19.930 Kč). Osobní ohodnocení po zkušební době. Pracovní poměr: plný úvazek. Pracovní smlouva na dobu určitou jednoho roku, s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup ihned nebo dohodou. Místo výkonu práce: Hlučín, Celní 409/3. Zaměstnanecké benefity: příspěvek FKSP na kulturní a sportovní vyžití ve výši 5.000 Kč, příspěvek na stravování, využívání zvýhodněných služeb mobilního operátora, dovolená 25 dnů. Bližší informace Vám poskytne: Eva Gottliebová, tel.: 596 762 642, email.: eva.gottliebova@fontana-po.cz.

Město Hlučín
7. KVĚTNA

Město Hlučín

V roce 2021 poskytlo Město Hlučín naší organizaci finanční dar na podporu činnosti služby Domov pro osoby se zdravotním postižením ve výši 3.000,- Kč.

Vzdělávací kurz
5. KVĚTNA

Vzdělávací kurz "Základy první pomoci v zařízeních sociální péče"

Ve dnech 3. 5. – 5. 5. 2021 jsme pro zaměstnance organizace realizovali celkem 5 vzdělávacích kurzů Základy první pomoci v zařízeních sociální péče.

Příjemné odpoledne s čarodějnicemi
30. DUBNA

Příjemné odpoledne s čarodějnicemi

Dne 30. 4. 2021 jsme v areálu organizace strávily příjemné odpoledne s čarodějnicemi, které zavítaly mezi nás. Společně jsme opékali, grilovali, tancovali a sportovali.

Vzdělávací kurz
19. DUBNA

Vzdělávací kurz "Využití zahrady při práci s uživateli sociálních služeb"

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 19. 04. 2021 realizovali, pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením, vzdělávací kurz Využití zahrady při práci s uživateli sociálních služeb.

Velikonoční pondělí
5. DUBNA

Velikonoční pondělí

Velikonoční pondělí 5.4.2021 nás nezaskočilo. Byli jsme připraveni a měli dobrou náladu. Pracovnice vyrobily nevšední pohoštění, a tak nám vůbec nic nescházelo.

Vzdělávací kurz
26. BŘEZNA

Vzdělávací kurz "Základy augmentativní a alternativní komunikace"

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme ve dnech 25. - 26. 03. 2021 realizovali, pro zaměstnance služby Chráněné bydlení, vzdělávací kurz Základy augmentativní a alternativní komunikace.

Sčítání lidu, domů a bytů
25. BŘEZNA

Sčítání lidu, domů a bytů

Vážení opatrovníci, dovolte mi, abych vás informoval o způsobu zajištění realizace Sčítání lidu, domů a bytů 2021 (dále jen „sčítání“). Toto sčítání je povinné pro každého občana s trvalým pobytem v České republice, tzn., že se týká také klientů, kterým jsou poskytovány pobytové sociální služby. Sečíst se lze dvěma způsoby. Od 27. března do 9. dubna prostřednictvím vyplnění on-line dotazníku (www.scitani.cz) nebo od 27. dubna do 11. května prostřednictvím listinného formuláře. Samotné sčítání je v kompetenci Českého statistického úřadu. Ve spolupráci s Českým statistickým úřadem byl organizaci Fontána, p. o. stanoven sčítací komisař. Tento komisař bude od 27. dubna provádět sčítání v obou našich sociálních službách (jak v Domově pro osoby se zdravotním postižením, tak v Chráněném bydlení). V případě, že byste se jako opatrovníci rozhodli u svých blízkých (klientů našich služeb) provést sčítání sami, dejte nám prosím vědět, a to v termínu do 15. dubna 2021. Společně tak předejdeme situacím, kdy budou za klienta vyplněny 2 formuláře. Kontaktní osobou je Mgr. Michal Potocký, tel. 734 174 157, e-mail: michal.potocky@fontana-po.cz. Děkuji vám za spolupráci a přeji všem hladké a bezproblémové vyplnění sčítacích formulářů. S pozdravem Petr Surovka, ředitel organizace.

Vzdělávací kurz
19. BŘEZNA

Vzdělávací kurz "Použití fyzické restrikce u klientů s problémovým chováním"

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme ve dnech 18. - 19. 03. 2021 realizovali, pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením, vzdělávací kurz Použití fyzické restrikce u klientů s problémovým chováním.

Malování vajíček
19. BŘEZNA

Malování vajíček

Akci Malování vajíček dne 19.3.2021 jsme pojali jako přípravu na Velikonoce. Jak můžete vidět, tato aktivita nás baví a my se na svátky jara už moc těšíme.

Výjimka pro očkované proti onemocnění COVID-19
19. BŘEZNA

Výjimka pro očkované proti onemocnění COVID-19

Vážení opatrovníci, dovolte nám, abychom vás informovali o VÝJIMCE, která platí od 20. března 2021. Tato výjimka platí pro klienty, kteří podstoupili očkování proti onemocnění COVID-19, a od aplikace druhé očkovací dávky uplynulo 14 dnů. Tito klienti již nebudou muset při návratu zpět do pobytové sociální služby (např. z pobytu u rodiny) do preventivní karantény (za předpokladu, že nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19). Stejná výjimka platí také pro „návštěvy“. V případě, že osoba (návštěva) podstoupila očkování proti onemocnění COVID-19, nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19 a předloží nám platný certifikát vystavený Ministerstvem zdravotnictví ČR, nemusí se již při návštěvě prokazovat negativním výsledkem testu na onemocnění COVID-19.

Vzdělávací kurz
12. BŘEZNA

Vzdělávací kurz "Základy augmentativní a alternativní komunikace"

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme ve dnech 11. - 12. 03. 2021 realizovali, pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením, vzdělávací kurz Základy augmentativní a alternativní komunikace.

Soutěž v kuželkách
4. BŘEZNA

Soutěž v kuželkách

Dne 4. 3. 2021 spojily své soutěživé povahy klientky dvou bytů Růžového domova, které zabojovaly o lákavé a sladké ceny. Velký podíl na celkové atmosféře měly pracovnice, které si spravedlivě rozdělily role. Klientky tak mohly zažít radost ze hry a některé i pocit výhry.

Přeočkování klientů a zaměstnanců organizace vakcínou proti onemocnění Covid-19
2. BŘEZNA

Přeočkování klientů a zaměstnanců organizace vakcínou proti onemocnění Covid-19

K dnešnímu dni máme přeočkováno celkem 89 klientů a 52 zaměstnanců naší organizace (celkem 141 osob).

Výlet na kozí farmu
27. ÚNORA

Výlet na kozí farmu

Dne 27. 2. 2021 se po dlouhé době mohl uskutečnit výlet. Cílem byla kozí farma v Bohuslavicích. Přestože bylo chladnější počasí, nic nemohlo překazit radost ze setkání s čerstvě narozenými mláďaty.

V areálu organizace prosím používejte respirátor nebo roušku.
22. ÚNORA

V areálu organizace prosím používejte respirátor nebo roušku.

Vážení návštěvníci, na základě současných proti epidemiologických opatření vás prosíme, abyste vstupujte do areálu organizace pouze se zakrytými ústy a nosem. Používejte respirátor nebo roušku. Děkujeme za vaši ohleduplnost.

Nová studie chráněného bydlení
19. ÚNORA

Nová studie chráněného bydlení

Představujeme vám novou studii na využití objektu na ulici Okrajová v Hlučíně. Plánujeme zde novou pobytovou sociální službu Chráněné bydlení pro celkem 8 osob. Vzniknout by zde měly dvě bytové jednotky o velikosti 5+1 (obývací pokoj spojený s kuchyní), technická místnost, samostatné WC, WC s koupelnou. Všechny pokoje plánujeme jednolůžkové. Součástí stavby je také zázemí pro pracovníky, garáž, terasa a zahrada. Studii pro nás vyhotovila projekční kancelář společnosti Atris, s.r.o.

Možnost využití objektu pro pobytovou sociální službu v Ostravě
18. ÚNORA

Možnost využití objektu pro pobytovou sociální službu v Ostravě

Ve spolupráci s odborem sociálních věcí Krajského úřadu zpracováváme studii využitelnosti objektu, který je v současné době součástí Střední školy prof. Zdeňka Matějíčka v Ostravě-Porubě. Jedná se o dvou patrovou budovu. Našim záměrem je objekt zrekonstruovat a poskytovat se pobytovou sociální službu.

Opětovné vyhlášení nouzového stavu
14. ÚNORA

Opětovné vyhlášení nouzového stavu

Vláda České republiky opětovně vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu Koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) na území České republiky NOUZOVÝ STAV na dobu od 00:00 hodin dne 15. 2. 2021 na dobu 14 dnů. Toto opatření se samozřejmě projeví také v oblasti poskytování sociálních služeb. V příloze se můžete seznámit se zápisem krizového štábu naši organizace. Nutno podotknout, že v souvislosti s nepříznivou epidemiologickou situaci budeme muset nějakou dobu regulovat mimo jiné pravidla pro návštěvy, vycházky a pobyt klientů mimo službu Domov pro osoby se zdravotním postižením – a to i v případě ukončení nouzového stavu. Uvědomujeme si, že tato opatření nejsou „populární“, nicméně jde nám především o ochranu zdraví nejen našich klientů, ale také zaměstnanců.

Zasněžený areál Domova pro osoby se zdravotním postižením
11. ÚNORA

Zasněžený areál Domova pro osoby se zdravotním postižením

Na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout areál Domova pro osoby se zdravotním postižením.

Hledáme administrativního pracovníka/pracovnici – pomocná účetní
8. ÚNORA

Hledáme administrativního pracovníka/pracovnici – pomocná účetní

Na dohodu o provedení práce (300 hodin) hledáme administrativního pracovníka, který bude vystavovat a navádět faktury do účetního programu Premiér. Není nutná znalost účetního programu, ani předešlá praxe – vysvětlíme, zaučíme. Nutná znalost práce s počítačem. Předpokládaná doba práce: únor až březen 2021. Pracovní doba dle domluvy. Plat: 155 Kč/hod. Zájemci mohou volat na telefonní číslo 731 600 437 (Petr Surovka, ředitel organizace).

Hledáme kuchaře / kuchařku
8. ÚNORA

Hledáme kuchaře / kuchařku

Nabízíme volné pracovní místo na pozici „Kuchař / kuchařka" v Domově pro osoby se zdravotním postižením“. Hledáte práci, která má smysl, chcete pomáhat druhým? Kontaktujte nás. Staňte se součástí našeho pracovního týmu. Více informací získáte v sekci KARIÉRA

Svěření nemovitosti do správy organizace a možnost jejího dalšího využití
6. ÚNORA

Svěření nemovitosti do správy organizace a možnost jejího dalšího využití

Na základě usnesení zastupitelstva Moravskoslezského kraje ze dne 17. 12. 2020 byla organizaci Fontána, příspěvková organizace svěřena do správy další nemovitost, a to na adrese Ostrava, Cihelní 1895/23. Jedná se o několikapatrový cihlový dům, ve kterém se nachází 18 bytových jednotek, další nebytové prostory a menší zahrada. Ve spolupráci s odborem sociálních věcí Krajského úřadu nyní jednáme o využití tohoto objektu pro sociální oblast.

Přeočkování klientů a zaměstnanců organizace vakcínou proti onemocnění Covid-19
5. ÚNORA

Přeočkování klientů a zaměstnanců organizace vakcínou proti onemocnění Covid-19

K dnešnímu dni máme přeočkováno celkem 61 klientů a 41 zaměstnanců naší organizace (celkem 102 osob). Zároveň jsme zahájili očkování dodatečných zájemců o toto očkování (27 klientů a 11 zaměstnanců).

Vedoucí služby Chráněné bydlení
1. ÚNORA

Vedoucí služby Chráněné bydlení

Dne 1. 2. 2021 byla do funkce VEDOUCÍ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ jmenována paní Jaroslava Hutníčková, telefonní číslo 739 480 600, e-mail: jaroslava.hutnickova@fontana-po.cz.

Hledáme sociálního pracovníka / sociální pracovnici
29. LEDNA

Hledáme sociálního pracovníka / sociální pracovnici

Nabízíme volné pracovní místo na pozici „Sociální pracovník / sociální pracovnice Domova pro osoby se zdravotním postižením“. Hledáte práci, která má smysl, chcete pomáhat druhým? Kontaktujte nás. Staňte se součástí našeho pracovního týmu. Více informací získáte v sekci KARIÉRA.

Nutnost předložení negativního testu na Covid-19
25. LEDNA

Nutnost předložení negativního testu na Covid-19

Vážení opatrovníci a blízcí, dovolte mi, abych Vás informoval o opatřeních zavedených v organizaci Fontána, p.o., a to v souvislosti s výskytem onemocnění Covid-19, se kterým se aktuálně potýkají jak klienti, tak i pracovníci organizace. Aktuální situace nás vede k přijetí opatření, která se týkají návštěv v sociální službě domov pro osoby se zdravotním postižením (dále jen DOZP). S platností od 25. 1. 2021 jsem rozhodl o nutnosti předložení negativního testu na Covid-19 formou RT-PCR, nebo POC (antigenního) testu, který nebude starší než 48 hodin, u všech návštěv v Domově pro osoby se zdravotním postižením (dále jen "DOZP"). Tento požadavek se nevztahuje na osoby, které v době 90 dnů přede dnem návštěvy prodělaly onemocnění Covid-19 a doloží o tom doklad. Toto nařízení se týká opatrovníků, rodinných příslušníků i jiných osob vstupujících do DOZP. Jelikož nechceme komplikovat vaši situaci, je možné si POC (antigenní) test nechat zdarma provést zdravotnickým personálem v naší organizaci. Výsledek testu je znám již do 10 minut. Podrobnější informace týkající se návštěv Vám byly odeslány poštou. V případě potřeby se samozřejmě můžete telefonicky obrátit na sociální pracovnice Domova pro osoby se zdravotním postižením, které Vám ochotně odpoví na vaše dotazy. Zároveň Vás žádám, abyste v případě, že nejste zcela zdrávi, necítíte se dobře, máte jakékoliv projevy respiračního onemocnění, návštěvu svého blízkého odložili na pozdější dobu. Věřím, že výše uvedená pravidla pro realizaci návštěv budou všichni návštěvníci respektovat a dodržovat. Jsem si plně vědom skutečnosti, že opatření mohou být nepříjemná, ale věřte, že jejich zavedením sledujeme jediný cíl, a to zajištění maximální ochrany zdraví nás všech, tedy klientů a pracovníků organizace. Děkuji a jsem s pozdravem. Petr Surovka, ředitel organizace.

Statutární město Opava
23. LEDNA

Statutární město Opava

Statutární město Opava poskytlo naší organizaci v roce 2021 finanční dar na podporu činnosti služby Domov pro osoby se zdravotním postižením ve výši 14.000,- Kč.

Hledáme údržbáře
22. LEDNA

Hledáme údržbáře

Nabízíme volné pracovní místo na pozici „Provozář - ÚDRŽBÁŘ“. Hledáte práci, která má smysl, chcete pomáhat druhým? Kontaktujte nás. Staňte se součástí našeho pracovního týmu. Více informací získáte v sekci KARIÉRA.

Ukončili jsme 1. fázi očkování proti onemocnění COVID-19
15. LEDNA

Ukončili jsme 1. fázi očkování proti onemocnění COVID-19

K dnešnímu dni se vakcínou proti onemocnění COVID-19 nechalo očkovat 63 klientů a 46 zaměstnanců naší organizace, celkem tedy 109 osob. Veškerá vakcína, která nám byla dodána, byla spotřebována v souladu se Strategií očkování.

Česká televize natáčela ve Fontáně
14. LEDNA

Česká televize natáčela ve Fontáně

O průběhu očkování klientů a zaměstnanců naší organizace informovala také Česká televize. Celou reportáž si můžete zpětně prohlédnout na internetových stránkách České televize (https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/421231100030113-udalosti-v-regionech/).

Instruktáž k aplikaci vakcíny a zahájení očkování.
13. LEDNA

Instruktáž k aplikaci vakcíny a zahájení očkování.

Dnes ráno nás navštívily pracovnice FN Ostrava paní PhDr. Andrea Polanská a Mgr. Šárka Baarová, které provedly instruktáž k aplikaci vakcíny od společnosti Pfizer-BioNTech. Za tuto jejich návštěvu a cenné rady jim tímto velice děkujeme. K dnešnímu dni máme "naočkováno" 39 klientů a 39 zaměstnanců naší organizace.

Vakcína od společnosti Pfizer-BioNTech
12. LEDNA

Vakcína od společnosti Pfizer-BioNTech

Dnes nám byla dodána vakcína proti onemocnění COVID- 19 od společnosti Pfizer-BioNTech. Ve středu bude ve spolupráci s ošetřujícím lékařem zahájeno očkování klientů a zaměstnanců organizace.

Výskyt virového onemocnění COVID-19 ve službě Domov pro osoby se zdravotním postižením
11. LEDNA

Výskyt virového onemocnění COVID-19 ve službě Domov pro osoby se zdravotním postižením

Onemocnění Covid-19 se opětovně nevyhnulo našemu zařízení. Screeningový antigenní test odhalil výskyt onemocnění Covid-19 u celkem 11 klientů Domova pro osoby se zdravotním postižením. Okamžitě byly přijaty nezbytná opatření k dalšímu zamezení šíření onemocnění. Naproti tomu situace ve službě Chráněné bydlení v Ostravě se zlepšila, všichni klienti a zaměstnanci měli negativní test na Covid-19.

Obec Mokré Lazce - poskytnutí finančního daru
5. LEDNA

Obec Mokré Lazce - poskytnutí finančního daru

Obec Mokré Lazce poskytla naší organizaci finanční dar ve výši 3.000 Kč.

Vedoucí zdravotních služeb
2. LEDNA

Vedoucí zdravotních služeb

Dne 1. 1. 2021 byla do funkce VEDOUCÍ ZDRAVOTNÍCH SLUŽEB jmenována paní Lucie Pohlová, telefonní číslo 739 480 734, e-mail: lucie.pohlova@fontana-po.cz.

Vedoucí služby Domov pro osoby se zdravotním postižením
2. LEDNA

Vedoucí služby Domov pro osoby se zdravotním postižením

Dne 1. 1. 2021 byla do funkce VEDOUCÍ DOMOVA PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM jmenována paní Elena Hlavsová, telefonní číslo 739 480 811, e-mail: elena.hlavsova@fontana-po.cz.

Manažer kvality sociálních služeb
2. LEDNA

Manažer kvality sociálních služeb

Dne 1. 1. 2021 byl do funkce MANAŽER KVALITY sociálních služeb jmenován pan Michal Potocký, telefonní číslo 734 174 157, e-mail: michal.potocky@fontana-po.cz.

PF 2021
31. PROSINCE

PF 2021

Fontána, příspěvková organizace přeje všem svým zaměstnancům, klientům, opatrovníkům, přátelům a obchodním partnerům pevné zdraví, radost ze života, mnoho osobních a pracovních úspěchů v roce 2021. Těšíme se na další spolupráci.

VESELÉ VÁNOCE
24. PROSINCE

VESELÉ VÁNOCE

Radostné prožití vánočních svátků v kruhu nejbližších, mnoho zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce vám přejí zaměstnanci organizace Fontána.

Výskyt virového onemocnění Covid-19 v Chráněném bydlení Ostrava-Tvorkovských
22. PROSINCE

Výskyt virového onemocnění Covid-19 v Chráněném bydlení Ostrava-Tvorkovských

Bohužel zhoršená epidemiologická situace v Moravskoslezském kraji se nevyhnula ani našemu zařízení. Screeningový antigenní test odhalil výskyt onemocnění Covid-19 i 1 klientky chráněného bydlení. Okamžitě jsme o této situaci informovali všechny klienty a jejich rodinné příslušníky. Zároveň jsme přijali nezbytná protiepidemiologická opatření. S okamžitou platností jsou návštěvy v tomto chráněném bydlení ZAKÁZÁNY.

Veselé ponožky
22. PROSINCE

Veselé ponožky

Mnohokrát děkujeme rodinné firmě MORAVEC KVALITNÍ PONOŽKY za "Ježíška" pro naše klienty. Veselé ponožky jsou nejen praktickým dárkem, ale svou podobou dokáží vykouzlit úsměv na tváři.

Město Dolní Benešov
21. PROSINCE

Město Dolní Benešov

Město Dolní Benešov poskytlo naší organizaci v roce 2020 dar na podporu činnosti služby Domov pro osoby se zdravotním postižením ve výši 5.000,- Kč.

Vzdělávací kurz
16. PROSINCE

Vzdělávací kurz "Sexualita a vztahy lidí s postižením II."

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 16. 12. 2020 realizovali, pro zaměstnance služby Chráněné bydlení, vzdělávací kurz Sexualita a vztahy lidí s postižením II.

Vzdělávací kurz
15. PROSINCE

Vzdělávací kurz "Sexualita a vztahy lidí s postižením I."

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 15. 12. 2020 realizovali, pro zaměstnance služby Chráněné bydlení, vzdělávací kurz Sexualita a vztahy lidí s postižením I.

PS & Friends - Alternative Investment s.r.o.
12. PROSINCE

PS & Friends - Alternative Investment s.r.o.

PS & Friends - Alternative Investment s.r.o. poskytlo naší organizaci v roce 2020 dar na podporu činnosti služby Domov pro osoby se zdravotním postižením ve výši 15.000,- Kč. Poděkování patří především jednateli této společnosti panu Petrovi Sedláčkovi.

Mountfield a.s. - poskytnutí daru
8. PROSINCE

Mountfield a.s. - poskytnutí daru

Děkujeme společnosti Mountfield a.s., zejména vedoucímu pobočky panu Martinu Obdržálkovi za poskytnutí věcného daru - vánočních stromečků pro naše klienty.

Město Kopřivnice - poskytnutí finančního daru
3. PROSINCE

Město Kopřivnice - poskytnutí finančního daru

Město Kopřivnice poskytlo naší organizaci v roce 2020 dar na podporu činnosti služby Domov pro osoby se zdravotním postižením ve výši 9.600,- Kč.

Zrušení poslední COVID ZÓN
16. LISTOPADU

Zrušení poslední COVID ZÓN

K dnešními dni byla v organizaci zrušena poslední Covid zóna. Všichni klienti organizace mají negativní výsledek testu na onemocnění Covid-19. Návštěvy klientů jsou opět povoleny, samozřejmě za dodržování určitých pravidel.

Zlepšení zdravotního stavu klientů
6. LISTOPADU

Zlepšení zdravotního stavu klientů

Dobrá zpráva. Celkem 20 klientů dnes mohlo opustit Covid zónu. Jejich zdravotní stav je již v pořádku. Výsledky opakovaných testů byly negativní. V Covid zóně tak zůstávají pouze 2 klienti.

PCR testy
28. ŘÍJNA

PCR testy

Ve spolupráci s hygienickou stanicí Opava a Hasičským záchranným sborem proběhlo v naší organizaci plošné testování klientů a zaměstnanců organizace. PCR testy prokázaly onemocnění Covid-19 u 22 klientů a 19 zaměstnanců. U všech pozitivně testovaných je prozatím mírný průběh onemocnění. Organizace přijala veškerá nezbytná protiepidemiologická opatření. Opatrovníci byli o této skutečnosti informováni.

Výskyt onemocnění Covid-19 v organizaci
26. ŘÍJNA

Výskyt onemocnění Covid-19 v organizaci

Organizace Fontána, příspěvková organizace k dnešnímu dni eviduje 3 potvrzené případy onemocnění COVID-19. Všechny tyto případy se týkají zaměstnanců (pracovník v sociálních službách, všeobecná sestra). U cca 50 klientů jsme provedli fluorescenční imunologický test pro detekci infekce COVID-19. Tento test se provádí pomocí nasopharyngeální tyčinky, která identifikuje nukleoproteinové antigeny onemocnění Covid-19. U 18-ti klientů test prokázal pozitivitu. Na základě výše uvedeného jsme přistoupili k řadě opatření, která mimo jiné vedla také k vyčlenění míst pro pozitivně testované. V současné době máme 3 COVID zóny, ve kterých je umístěno celkem 18 klientů. Situaci řešíme s hygienickou stanicí Opava. Dne 27. 10. 2020 se v naší organizaci uskuteční plošné testování (PCR testy) všech klientů a zaměstnanců.

Zápis z porady Krizového štábu organizace ze dne 13. 10. 2020
13. ŘÍJNA

Zápis z porady Krizového štábu organizace ze dne 13. 10. 2020

Dne 13. 10. 2020 se uskutečnilo jednání krizového štábu organizace, které se zabývalo výstupy jednání Vlády ČR ze dne 12. 10. 2020. Zápis z jednání si můžete přečíst po "rozkliknutí" v příloze.

Poděkování za sponzorský dar
26. ŘÍJNA

Poděkování za sponzorský dar

Dne 9. 10. 2020 jsme od pana Mgr. Daniela Ruckého převzali řadu společenských her, které využijí klienti naší organizace. Jsme přesvědčeni, že s těmito hrami zažijí mnoho zábavy, a to nejen v této „covidové“ době. Panu Ruckému (a jeho kolegům z Lanexu a.s., Bolatice) ještě jednou upřímně děkujeme.

Interaktivní dotykový stůl senTable
10. ŘÍJNA

Interaktivní dotykový stůl senTable

Pro naše klienty jsme pořídili několik interaktivních dotykových stolů „SenTable“, které jsou navrženy na míru domovům pro osoby se zdravotním postižením nebo domovům pro seniory. SenTable nabízí klientům možnost zkvalitnění a zpestření jejich života prostřednictvím aplikací, které jim umožní celé spektrum aktivit – od zábavy, komunikaci, trénink kognitivních funkcí, apod. SenTable je mobilní a polohovatelný, obsluhovat ho tak mohou jak mobilní, tak imobilní klienti. SenTable se ovládá pouhým dotykem, velikost monitoru je 21 palců (29 cm výška, 50 cm šířka).

NÁVŠTĚVY POVOLENY - pravidla návštěv od 9. 10. 2020
9. ŘÍJNA

NÁVŠTĚVY POVOLENY - pravidla návštěv od 9. 10. 2020

Vážení opatrovníci, rodinní příslušníci a přátelé klientů Domova pro osoby se zdravotním postižením, s ohledem na současný vývoj epidemiologické situace způsobené šířením onemocnění COVID-19 a usnesení Vlády ČR ze dne 8. 10. 2020, přijímá naše organizace od 9. 10. 2020 následující opatření upravující návštěvy klientů Domova pro osoby se zdravotním postižením: 1) Návštěvy jsou z provozních důvodů možné každý den v době od 9:00 hodin do 18:00 hodin. 2) Délka návštěvy je omezena na 3 hodiny (v případě, že návštěva bude probíhat mimo organizaci, není délka návštěvy časově omezena). 3) Návštěvy jsou umožněny nejvýše v počtu 2 osob (o výjimkách rozhoduje vedoucí služby). 4) Při vstupu do areálu organizace Vám bude změřena tělesná teplota (v případě, že Vaše tělesná teplota bude nad 37,0 stupňů Celsia, nebude návštěva umožněna). Dále budete vyzváni k dezinfekci rukou. 5) Pohyb v areálu organizace je možný pouze s ochranou dýchacích cest (s ústenkou nebo rouškou). Prosíme, abyste měli ústa a nos zakrytá po celou dobu návštěvy. 6) Pokud to bude jen trochu možné, budou návštěvy probíhat ve venkovních prostorách, tzn. v zahradě (altány, terasy, odpočinkové zóny). 7) V případě nepříznivého počasí bude návštěva probíhat v pokoji klienta (za použití návleků na obuv a návštěvnického pláště). Těmito preventivními opatřeními chceme snížit riziko možnosti šíření onemocnění COVID-19 v naší organizaci a chránit tímto zdraví nejen Vašich blízkých, ale také zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků. Děkuji Vám za pochopení. V Hlučíně 9. 10. 2020. Petr Surovka, ředitel organizace

Vzdělávací kurz
30. ZÁŘÍ

Vzdělávací kurz "Základní kurz bazální stimulace"

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme ve dnech 29. - 30. 09. 2020 realizovali, pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením, vzdělávací kurz Základní kurz bazální stimulace.

V souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 platí v naší organizaci nová preventivní opatření platná od 1. 9. 2020
31. SRPNA

V souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 platí v naší organizaci nová preventivní opatření platná od 1. 9. 2020

Dovolujeme si vás tímto informovat, že v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 platí v naší organizaci s účinností od 1. 9. 2020 nová preventivní opatření. Výčet opatření naleznete v příloze.

Nabídka pracovních příležitostí
24. SRPNA

Nabídka pracovních příležitostí

Máte zájem stát se součástí naše týmu? V současné době hledáme pracovníky na pozici "Vedoucí domova pro osoby se zdravotním postižením" a "Vedoucí zdravotnického úseku - všeobecná sestra". Více informací k těmto výběrovým řízením naleznete v sekci "KARIÉRA".

Mimořádné opatření Krajské hygienické stanice ze dne 14. 8. 2020
14. SRPNA

Mimořádné opatření Krajské hygienické stanice ze dne 14. 8. 2020

Vážení opatrovníci / rodinní příslušníci našich klientů, Krajská hygienická stanice v Ostravě dne 14. 8. 2020 vydala další své opatření (č. 20/2020). Toto opatření mimo jiné ruší zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb (s výjimkou návštěv, které se po celou dobu návštěvy pohybují s respirátorem FFP2) a povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve vnitřních prostorách budov. S ohledem na současný vývoj šíření onemocnění COVID-19 Vás však i nadále žádáme, abyste po celou dobu návštěvy používali ochranu dýchacích cest, tzn., měli zakrytá ústa a nos, např. rouškou, ústenkou nebo šátkem. Tímto preventivním opatřením chceme minimalizovat možnost šíření onemocnění COVID-19 v našem zařízení, chráníme tímto zdraví nejen všech klientů, ale také zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků. Věřím, že toto naše opatření chápete a budete v praxi respektovat. V případě výskytu pozitivního případu onemocnění COVID-19 bychom totiž museli vyhlásit v zařízení karanténu, což by v praxi znamenalo řadu omezení.

Slavnostní otevření chráněného bydlení
5. SRPNA

Slavnostní otevření chráněného bydlení

Dne 5. 8. 2020 proběhlo slavností otevření Chráněného bydlení na adrese Hlučín, Přímá 6. Nemovitost pro vytvoření chráněného bydlení zakoupil Moravskoslezský kraj jako rozestavěnou stavbu, kterou následně dokončil. Rozestavěný domek včetně pozemku stál tři miliony korun, další milion poskytl kraj ze svého rozpočtu na dokončení hrubé stavby. Finální úpravy objektu, jeho vybavení i zahradní úpravy přišly na 500 tisíc korun, které uhradila organizace Fontána ze svých zdrojů. Toto chráněné bydlení využívají 4 ženy s mentálním postižením.

Škoda Superb Combi iV
21. ČERVENCE

Škoda Superb Combi iV

Dne 21. 7. 2020 jsme převzali do užívání nový služební automobil Škoda Superb Combi iV. Pod kapotou tohoto automobilu se ukrývá moderní plug-in hybridní pohon, který využívá to nejlepší z elektricky poháněných a tradičních automobilů. V čistě elektrickém režimu umožňuje dojezd až 62 kilometrů. Na delších cestách využívá benzínový motor a 50l nádrž umožňující kombinovaný dojezd až 930 km. Tento automobil jsme pořídili v rámci projektu „Podpora alternativních způsobů dopravy“, který prostřednictvím Státního fondu životního prostředí vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí. Cílem projektu je snížení negativních vlivů dopravy na zdraví obyvatel a životního prostředí, tj. snížením emisí z dopravy a případné snížení hlukové zátěže. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí“. Odkaz na webové stránky www.sfzp.cz a www.mzp.cz.

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ Krajské hygienické stanice č. 15/2020 ze dne 17. 7. 2020
17. ČERVENCE

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ Krajské hygienické stanice č. 15/2020 ze dne 17. 7. 2020

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě vydala dne 17. 7. 2020 Mimořádné opatření č. 15/2020. Toto opatření je účinné ode dne vyhlášení a platné až do jeho odvolání. Toto mimořádné opatření mimo jiné spočívá v: - nařízení zákazu návštěv v zařízeních sociálních služeb v pobytové formě a všem odlehčovacím sociálním službám v pobytové formě s výjimkou návštěv, které se po celou dobu pohybují min. s respirátorem FFP2 bez výdechového filtru a současně udržuje min. 2 m rozestup od klientů/personálu, - omezení příjmu osob v zařízeních v pobytové formě a všem odlehčovacím službám v pobytové formě s výjimkou osob, které předloží lékařské potvrzení a absolvování testu PCR, - zákazu pohybu a pobytu všech osob bez ochranných prostředků dýchacích cest, a to ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a v motorových vozidlech, vč. taxislužby, vozidlech veřejné dopravy a dopravy pro přepravu zaměstnanců, a to s výjimkou stanovenou v předmětném mimořádném opatření, - v omezení provozu provozoven stravovacích služeb tak, že strávnici jsou usazeni tak, že mezi nimi je odstup alespoň 2 metry, s výjimkou strávníků sedících u jednoho stolu, u jednoho stolu sedí maximálně 4 osoby. Na základě tohoto mimořádného opatření si Vás dovolujeme informovat o tom, že své nejbližší můžete v našem Domově pro osoby se zdravotním postižením nebo Chráněném bydlení navštívit pouze za podmínky, že po celou dobu návštěvy (od vstupu do areálu organizace) budete mít nasazený respirátor FFP2 bez výdechového filtru a současně budete dodržovat minimálně 2 metrový odstup od Vašeho příbuzného, případně našich zaměstnanců. V rámci ochrany Vašich nejbližších a našich zaměstnanců Vás prosíme také o to, abyste toto nařízení dodržovali i v případě, že byste během návštěvy opustili náš areál (např. při procházce po městě, v parku, v kavárně nebo v domácím prostředí). Zároveň Vás prosíme, abyste používali vlastní respirátory FFP2. Samozřejmě v případě, že byste respirátor nikde nesehnali, rádi Vám ho poskytneme. Děkujeme za pochopení.

Chráněné bydlení na ulici Tvorkovských v Ostravě - POVOLENÍ NÁVŠTĚV
17. ČERVENCE

Chráněné bydlení na ulici Tvorkovských v Ostravě - POVOLENÍ NÁVŠTĚV

Chráněné bydlení na ulici Tvorkovských v Ostravě již poskytuje sociální službu v plném rozsahu, tzn. bez omezení. Všechny výsledky PCR testů (klientů i zaměstnanců) byly negativní.

Chráněné bydlení Ostrava – TVORKOVSKÝCH
8. ČERVENCE

Chráněné bydlení Ostrava – TVORKOVSKÝCH

Krajská hygienická stanice v Ostravě ve spolupráci s Armádou ČR uskutečnila v průběhu minulého týdne PCR testy na zjištění výskytu onemocnění COVID-19 u všech zaměstnanců a klientů tohoto chráněného bydlení. Výsledky testů byly u všech testovaných NEGATIVNÍ. I nadále však v zařízení platí přísná preventivní protiepidemiologická opatření, kmenoví zaměstnanci i nadále zůstávají v domácí karanténě, v zařízení platí ZÁKAZ NÁVŠTĚV. Testování klientů a zaměstnanců se uskutečnilo na základě prudkého zvýšení výskytu onemocnění COVID-19 v okrese Karviná (pozitivní výsledek testu zaměstnance a jeho rodinného příslušníka pracujícího v OKD).

Oprava dešťového svodu
1. ČERVENCE

Oprava dešťového svodu

Ve středu 1. 7. 2020 bude dokončena oprava dešťového svodu v areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením. Přívalové deště ucpaly dešťový svod, kamerové zkoušky odhalily jeho prolomení pod silnicí mezi Zelným a Růžovým domovem.

Zákaz návštěv v Chráněném bydlení Ostrava-Tvorkovských
30. ČERVNA

Zákaz návštěv v Chráněném bydlení Ostrava-Tvorkovských

S okamžitou platností jsou od 30. 6. 2020 zakázány návštěvy klientů v Chráněném bydlení Ostrava-Tvorkovských. Zařízení ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě přijalo veškerá preventivní protiepidemiologická opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19.

Nová pergola pro Chráněné bydlení
29. ČERVNA

Nová pergola pro Chráněné bydlení

V pondělí 29. 6. 2020 byla dokončena stavba zahradní pergoly pro klienty Chráněného bydlení v Hlučíně na ulici Přímá.

Vzdělávací kurz
11. ČERVNA

Vzdělávací kurz "Sexualita a vztahy lidí s postižením II."

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve Fontáně, p. o.“ jsme dne 11. 06. 2020 realizovali, pro zaměstnance služby Domov pro osoby se zdravotním postižením, vzdělávací kurz Sexualita a vztahy lidí s postižením II.

POVOLENÍ NÁVŠTĚV klientů v pobytových sociálních službách
20. KVĚTNA

POVOLENÍ NÁVŠTĚV klientů v pobytových sociálních službách

Na základě příznivého vývoje současné epidemie (onemocnění COVID-19) Ministerstvo zdravotnictví ČR opětovně POVOLILO od 25. 5. 2020 NÁVŠTĚVY KLIENTŮ V POBYTOVÝCH SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Tuto dobrou zprávu jsme přijali s velkým potěšením, protože si všichni uvědomujeme, jak náročné to pro mnohé z vás muselo být, když jste nemohli být v blízkém kontaktu s Vašimi nejbližšími. Realizace návštěv v pobytových sociálních službách je možná pouze za dodržování přísných hygienických pravidel. Z tohoto důvodu jsme zpracovali „PRAVIDLA NÁVŠTĚV“. Tato „pravidla“ naleznete zde v příloze. Výše uvedená pravidla vychází z metodického doporučení Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR. Věřím, že výše uvedená pravidla budou všichni respektovat a dodržovat. Jsem si plně vědom skutečnosti, že některá opatření mohou být nepříjemná či dokonce nepopulární, ale chceme tímto způsobem chránit zdraví nás všech.

Opětovné vyšetření zaměstnanců organizace na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19
20. KVĚTNA

Opětovné vyšetření zaměstnanců organizace na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19

Dne 20. 5. 2020 jsme provedli opětovné vyšetření všech našich aktivních zaměstnanců organizace, kteří pracují v pobytových sociálních službách (s výjimkou neschopenek a OČR, kteří logicky nepřichází do styku s klienty). Všichni zaměstnanci měli výsledek testu negativní. Testy nám poskytla zdarma Krajská hygienická stanice Opava.

Vystoupení kapely FoPa v rámci projektu „Minikoncerty pod okny“
15. KVĚTNA

Vystoupení kapely FoPa v rámci projektu „Minikoncerty pod okny“

Ve čtvrtek 14. 5. 2020 nás svou návštěvou poctila karvinská kapela FoPa, která si pro naše klienty připravila téměř hodinový koncert. Kapela FoPa svůj koncert odehrála na svém mobilním pódiu. Akce se uskutečnila v rámci projektu „Minikoncerty pod okny“ na území města Hlučína. Děkujeme tímto nejen kapele FoPa, ale také organizaci „Sport a kultura Hlučín“ za mimořádný kulturní zážitek v době, kdy je pořádání společenských akcí z důvodů šíření onemocnění COVID-19 takřka nemožné. Všichni klienti z koncertu odcházeli nadšeni.

Poskytnutí rychlotestů
14. KVĚTNA

Poskytnutí rychlotestů

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě, pobočka Opava (dále jen „KHS“) poskytla naší organizaci bezplatně 150 ks rychlotestů na vyšetření zaměstnanců na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19. Touto cestou bychom rádi KHS poděkovali za dosavadní spolupráci nejen při zvládání této mimořádné situace, ale za komplexní spolupráci při zajištění poskytování sociálních služeb.

Mezinárodní den zdravotních sester (ošetřovatelství)
12. KVĚTNA

Mezinárodní den zdravotních sester (ošetřovatelství)

Mezinárodní den zdravotních sester se ve světě slaví již od roku 1965. Je připomínkou dne narození Florence Nightingale, která sama obětavě pracovala jako ošetřovatelka a významnou měrou přispěla k rozvoji ošetřovatelství jako komplexně pojímané disciplíny. Dovolte mi také touto cestou poděkovat nejen našim zdravotním sestrám, ale také pracovníkům v sociálních službách za jejich denně odváděnou práci. Především díky nim jsme schopni současnou situaci (ovlivněnou šířením onemocnění COVID-19) zvládnout.

Zaměstnanci v sociálních službách dostanou mimořádné odměny za odvedenou práci v období krize (šíření onemocnění COVID-19)
7. KVĚTNA

Zaměstnanci v sociálních službách dostanou mimořádné odměny za odvedenou práci v období krize (šíření onemocnění COVID-19)

Vláda České republiky schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí na mimořádné odměny pro zaměstnance v sociálních službách, kteří se v době krize (šíření onemocnění COVID-19) starali o seniory a zdravotně postižené. Oceněni budou nejen pracovníci v přímé péči, ale i ostatní zaměstnanci, kteří pomáhali zajistit fungování zařízení - tedy kuchařky, uklízečky, pradleny nebo údržbáři. Odměny dostanou pracovníci zařízení, kde se vyskytla infekce COVID-19, ale také zaměstnanci zařízení, do kterých koronavirus nepronikl, a to právě mnohdy díky zvýšenému úsilí těchto pracovníků. Mimořádné finanční prostředky za výplatu těchto odměn by měly organizace získat v průběhu července tohoto roku. Podrobnější informace můžete získat v přiložené tiskové zprávě MPSV.

Aktualizovaný plán uvolňování opatření v sociálních službách
7. KVĚTNA

Aktualizovaný plán uvolňování opatření v sociálních službách

Na základě příznivého vývoje epidemiologického vývoje a šíření onemocnění COVID-19 Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky aktualizovalo plán uvolňování opatření v sociálních službách. A jak se nové změny dotknou naší organizace? Od pondělí 11. 5. 2020 mají klienti pobytové sociální služby možnost vycházet mimo areál, pokud to vyžaduje individualizovaná potřeba klienta za podmínek dodržování všech preventivních opatření. Od pondělí 25. 5. 2020 opětovná možnost návštěv u klientů pobytových služeb za podmínek dodržování všech preventivních opatření. Podrobnější informace můžete získat v přiložené tiskové zprávě MPSV nebo Doporučeného postupu MPSV č. 9/2020.

Opětovné vyšetření zaměstnanců organizace na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19
7. KVĚTNA

Opětovné vyšetření zaměstnanců organizace na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19

Dne 6. 5. 2020 jsme provedli opětovné vyšetření všech našich aktivních zaměstnanců organizace, kteří pracují v pobytových sociálních službách (s výjimkou neschopenek a OČR, kteří logicky nepřichází do styku s klienty). Všichni zaměstnanci měli výsledky testů negativní.

Poskytnutí jednorázových ústenek od společnosti IRESOFT s.r.o.
6. KVĚTNA

Poskytnutí jednorázových ústenek od společnosti IRESOFT s.r.o.

Dnešní poděkování patří organizaci IRESOFT s.r.o., která nám opětovně poskytla jednorázové ústenky pro naše zaměstnance. Děkujeme.

Náš nový pomocník - zvedák ISA
5. KVĚTNA

Náš nový pomocník - zvedák ISA

Dnes jsme zakoupili nový manipulovatelný zvedák ISA pro bezpečné a pohodlné asistované přesuny klientů, kteří mají omezenou mobilitu a nelze je přesunovat bez cizí pomoci. Zvedák umožní snadný přesun klienta z jedné sedící polohy do druhé.

Stůl na zahradní terapii
5. KVĚTNA

Stůl na zahradní terapii

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb ve Fontáně, p. o.“, který je hrazen z dotace č. OPZ/2.2/098/0015349 z Operačního programu zaměstnanost – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce, jsme zakoupili také stůl na zahradní terapii a křesla. Jsme přesvědčeni, že v kombinaci s mobilními zahrádkami přispějí k aktivnímu způsobu trávení volného času našich klientů.

Dotace od města Hlučína na rok 2020
29. DUBNA

Dotace od města Hlučína na rok 2020

Hlučínské zastupitelstvo dnes na svém jednání schválilo naší organizaci dotaci ve výši 9.500 Kč. Poskytnutou dotaci využijeme na stavebně technické úpravy koupelen (odstranění bariér). Na území města Hlučína poskytujeme pobytovou sociální službu „Domov pro osoby se zdravotním postižením“ a „Chráněné bydlení“. Obě tyto služby fungují v nepřetržitém provozu (24 hodin denně, 7 dnů v týdnu). Naše služby využívá celkem 97 občanů s mentálním nebo kombinovaným postižením, kteří mají trvalý pobyt na území města. Městu Hlučín samozřejmě za poskytnutou dotaci ve výši 9.500 Kč děkujeme.

Plán rozvolnění opatření v sociálních službách zavedených v souvislosti s onemocněním COVID-19
25. DUBNA

Plán rozvolnění opatření v sociálních službách zavedených v souvislosti s onemocněním COVID-19

V souvislosti s příznivým vývojem epidemiologické situace chce Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR postupně rozvolňovat opatření, která přijali poskytovatelé sociálních služeb. Toto rozvolňování bude postupné, probíhat bude ve čtyřech etapách, a to od 27. 4. 2020. Pro naši organizaci jsou klíčové dva termíny: Pondělí 11. 5. 2020 - vycházky klientů mimo areál „Domova pro osoby se zdravotním postižením“. Pondělí 8. 6. 2020 - povolení návštěv, znovuobnovení poskytování sociálních služeb na základě individuálního plánování, znovuobnovení poskytování sociálních služeb na základě smluv o poskytování sociálních služeb. Více informací získáte v přiložené Tiskové zprávě MPSV ze dne 24. 4. 2020. Plán rozvolňování opatření se může kdykoliv změnit s ohledem na vývoj šíření onemocnění COVID-19.

Venkovní hry - Zahradní minigolf, Drá-kula
24. DUBNA

Venkovní hry - Zahradní minigolf, Drá-kula

Dnes nám česká rodinná firma STOA přivezla dvě venkovní hry, které poslouží k aktivizaci a zábavě klientů našeho Domova pro osoby se zdravotním postižením. Jedná se o zahradní minigolf a hru „Drá-kula“ (což je spojení dvou her, dráhového kulečníku a bowlingu). Obě hry mohou hrát také osoby, které jsou upoutány na invalidním vozíku. Našim klientům přejeme hodně zábavy a krásné zážitky.

Vyvýšené záhony pro aktivizaci a relaxaci klientů
23. DUBNA

Vyvýšené záhony pro aktivizaci a relaxaci klientů

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb ve Fontáně, p. o.“, který je hrazen z dotace č. OPZ/2.2/098/0015349 z Operačního programu zaměstnanost – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce, jsme zakoupili také vyvýšené záhony, které jsou vhodné jak do měst na veřejná prostranství, tak také do komunitních zahrad. Princip vyvýšených záhonů spočívá v tom, že uvnitř probíhá intenzivní rozklad biomasy, který zahřívá povrchovou vrstvu země a plodiny na nich rostou rychleji než na běžných záhonech, což je užitečné zejména v chladnějších oblastech.

Tablet od srdce
23. DUBNA

Tablet od srdce

Dnes jsme prostřednictvím zástupce společnosti Philip Morris ČR a.s. obdrželi 3 nové tablety od Nadace Charty 77, které využijí klienti našich pobytových služeb pro komunikaci se svými blízkými. Prostřednictvím nainstalovaných aplikací tak budou moci své blízké nejenom slyšet, ale také vidět. Velkým bonusem je také roční předplatné „Blesk Premium“, takže jim neuniknout ani důležité zprávy z domova a ciziny. Společnost Philip Morris ČR a.s. ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a Nadací Charty 77 spustila, za přispění dalších partnerů (Mall.cz, Vodafone a deník BLESK), unikátní projekt „Tablet od srdce“. Díky němu a daru, který jsme skrze něj obdrželi, jsme nyní spustili audiovizuální komunikaci prostřednictvím digitálního tabletu, který je nyní v našem zařízení k dispozici. Velmi si tohoto daru ceníme a jménem všech klientů děkujeme.

Nákup pomůcek pro aktivizaci a relaxaci klientů naší organizace
22. DUBNA

Nákup pomůcek pro aktivizaci a relaxaci klientů naší organizace

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb ve Fontáně, p. o.“, který je hrazen z dotace č. OPZ/2.2/098/0015349 z Operačního programu zaměstnanost – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce, jsme zakoupili mobilní zahrádky. Jsme přesvědčeni, že tyto zahrádky přispějí k aktivnímu způsobu trávení volného času našich klientů. Časem uvidíme, co všechno si v nich dokážeme sami vypěstovat.

Opětovně vyšetření klientů a zaměstnanců organizace na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19
22. DUBNA

Opětovně vyšetření klientů a zaměstnanců organizace na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19

Dne 20. 4. 2020 jsme provedli opětovné vyšetření všech našich aktivních zaměstnanců organizace, kteří pracují v pobytových sociálních službách (s výjimkou neschopenek a OČR, kteří logicky nepřichází do styku s klienty). Měli jsme 2 pozitivních rychlotesty na protilátky IgG, ALE POZOR, přímý kontrolní test (PCR test) opět přítomnost koronaviru a nakažlivost u zaměstnanců vyloučil. Dobrých zpráv není nikdy dost.

Nákup pomůcek pro zavedení rehabilitace a relaxace klientů naší organizace
22. DUBNA

Nákup pomůcek pro zavedení rehabilitace a relaxace klientů naší organizace

V rámci projektu „Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb ve Fontáně, p. o.“, který je hrazen z dotace č. OPZ/2.2/098/0015349 z Operačního programu zaměstnanost – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce, plánujeme nákup pomůcek pro zavedení rehabilitace a relaxace klientů naší organizace. Našim cílem je vybudování tzv. „hřiště pro seniory/zdravotně postižené“, které pomocí speciálních venkovních trenažerů přispěje k provozování vhodné fyzické aktivity i lidem s postižením. Tyto trenažery jsou koncipovány tak, aby udržely, případně zlepšily rozsah pohybu kloubů celého těla, svalovou sílu, rovnováhu a správný způsob chůze. Hřiště bychom chtěli vybudovat v roce 2020 až 2021.

Nákup vozidla na plug-in hybridní pohon
22. DUBNA

Nákup vozidla na plug-in hybridní pohon

Ministerstvo životního prostředí dne 17. 12. 2019 vyhlásilo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR výzvu č. 11/2019 o poskytnutí podpory „Podpora alternativních způsobů dopravy“. Cílem této výzvy bylo snížení negativních vlivů dopravy na zdraví obyvatel a životního prostředí, tj. zejména snížení emisí z dopravy a případné snížení hlukové zátěže, a to prostřednictvím podpory využívání vozidel s alternativním pohonem. Naše organizace již od Státního fondu životního prostředí ČR obdržela akceptační dopis k žádosti. Na základě akceptace nám jsou z tohoto projektu rezervovány finanční prostředky (dotace) ve výši 200.000 Kč. Nákup tohoto vozidla plánujeme v roce 2020. Vozidlo bude sloužit k přepravě klientů.

Plánujeme obměnu vozového parku organizace
22. DUBNA

Plánujeme obměnu vozového parku organizace

V průběhu letošního roku plánujeme nákup nového bezbariérového vozidla. Specifikem tohoto vozu by měla být jeho variabilita (multifunkčnost), která umožní přepravu buď 7 osob (včetně řidiče) nebo přepravu 5 osob (včetně řidiče) a 1 osoby přepravující se na invalidním vozíku. Vozidlo bude již speciálně upravené od výrobce, tzn., bude mít sníženou podlahu, která ve spojení se sklopnou nájezdovou „FlexiRampou“ umožní bezproblémový nájezd do vozidla na invalidním vozíku. Bezpečnost přepravující osoby na vozíku je zajištěna bezpečnostními pásy. Tímto způsobem bychom chtěli zajistit komfortní a pohodlnou přepravu našich klientů na invalidním vozíku. V rámci veřejné zakázky bylo vybráno vozidlo Volkswagen Caddy.

22. DUBNA

Plán na rekonstrukci objektu v Hlučíně na ulici Okrajová

Předmětem projektu je vznik pobytové sociální služby "Chráněné bydlení" na ulici Okrajová 52 v Hlučíně. Chráněné bydlení budou využívat lidé s mentálním postižením. Začátek poskytování sociální služby je vázán na přestavbu objektu, která by měla být dokončena v průběhu roku 2021. Chráněné bydlení bude mít kapacitu 8 uživatelů. Vzniknout by zde měly 2 zcela samostatné bytové jednotky. Součástí rekonstrukce je také přilehlá zahrada, včetně venkovního posezení.

Plán na rekonstrukci administrativní budovy
22. DUBNA

Plán na rekonstrukci administrativní budovy

V průběhu roku 2020 až 2021 dojde k rekonstrukci budovy na adrese Hlučín, Dlouhoveská 1985/44, která najde nový způsob využití. Zázemí zde získá ředitelství organizace, vybudováno bude celkem 6 kanceláří. Přízemí budovy bude zcela bezbariérové. Zřizovatel nám na tuto akci poskytne investiční dotaci ve výši 3.300.000 Kč.

Moravskoslezský kraj
21. DUBNA

Moravskoslezský kraj

Rád bych touto cestou poděkoval Moravskoslezskému kraji a všem jeho zaměstnancům, kteří nám od samého začátku propuknutí pandemie COVID-19 pomáhají zajistit ochranné pracovní pomůcky (ústenky, látkové roušky, respirátory, brýle, ochranné štíty, ochranné obleky, jednorázové rukavice). Bez jejich enormního úsilí bychom nedisponovali dostatečným množstvím ochranných pomůcek a byli bychom vystaveni nebezpečí možného nakažení onemocnění COVID-19. Děkujeme také za pravidelné dodávky dezinfekce na ruce a testovací sady. Velice si vážíme pomoci, která se nám dostává od našeho zřizovatele Moravskoslezského kraje, a jsme hrdi, že jsme součástí této korporace.

Vyšetření klientů a zaměstnanců organizace na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19
15. DUBNA

Vyšetření klientů a zaměstnanců organizace na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19

Dne 11. 4. 2020 jsme kompletně vyšetřili všechny aktivní zaměstnance naší organizace, kteří pracují v pobytových sociálních službách (s výjimkou neschopenek a OČR, kteří logicky nepřichází do styku s klienty). Měli jsme 11 pozitivních rychlotestů na protilátky IgG, ALE POZOR, přímý kontrolní test (PCR test) přítomnost koronaviru a nakažlivost u všech vyloučil. Zároveň jsme vyšetřili také všechny klienty Domova pro osoby se zdravotním postižením, všechny výsledky byly NEGATIVNÍ. To je skvělá zpráva, která potvrzuje, že naše přijatá preventivní opatření fungují a situaci se nám v tuto chvíli daří velmi dobře zvládat. Děkuji především všem zaměstnancům organizace, kteří se na tom svým skvělým přístupem podílejí.

Rozhodnutí hejtmana Moravskoslezského kraje
14. DUBNA

Rozhodnutí hejtmana Moravskoslezského kraje

Poskytovatel sociálních služeb zajistí vyšetření všech svých zaměstnanců a klientů prostřednictvím rapid testu na přítomnost specifických protilátek proti onemocnění COVID-19.

Tablety pro spojení se svými rodinami
10. DUBNA

Tablety pro spojení se svými rodinami

Společnost T-Mobile CZ nám prostřednictvím Moravskoslezského kraje bezplatně zapůjčila 2 tablety, díky kterým mohou být naší klienti ve spojení se svými rodinami, protože i nadále platí v domovech pro soby se zdravotním postižením zákaz návštěv. Uvědomujeme si, že tento způsob komunikace nemůže nahradit osobní kontakt, nicméně v této vypjaté době je to jednou z možností jak neztratit vzájemný kontakt a zároveň chránit zdraví nás všech. Mnohokrát děkujeme.

CHACHAŘI Ostrava
9. DUBNA

CHACHAŘI Ostrava

Děkujeme OCTAGONU CZ/SK a všem příznivcům Baníku Ostrava za poskytnutí nejen jednorázových ústenek, ale také za látkové roušky pro naše klienty. Tento dar převzal pan Petr, který patří mezi fanoušky FCB.

Skupiny J&T a EPH
6. DUBNA

Skupiny J&T a EPH

Skupiny J&T a EPH vyčlenily na pomoc Slovensku a Česku přes 215 mil. Kč. Naše organizace od této skupiny prozatím zdarma získala více jak 1.500 ks respirátorů kategorie FFP2. Velmi Vám za tyto ochranné pracovní pomůcky děkujeme.

Nadace ČEZ
6. DUBNA

Nadace ČEZ

Nadace ČEZ spustila bleskovou Ve speciálním grantu Krizová pomoc jsme jednorázově získali finanční částku ve výši 50.000 korun, kterou jsme v souladu se žádostí použili na nákup bezdotykových teploměrů, vitamínů pro klienty a aktivizačních pomůcek pro klienty (např. mobilní zahrádka, „šprtec“, zahradní minigolf). Velice si této pomoci vážíme a jménem klientů a zaměstnanců naší organizace Nadaci ČEZ děkujeme.

Program podpory vybavení zařízení sociálních služeb v souvislosti s přechodem na vysílací standard DVB-T2 na období 2019 – 2020
3. DUBNA

Program podpory vybavení zařízení sociálních služeb v souvislosti s přechodem na vysílací standard DVB-T2 na období 2019 – 2020

V rámci dotačního programu jsme prostřednictvím Moravskoslezského kraje získali částku ve výši 88.092 Kč na pořízení nových televizních přijímačů a úpravy společné televizní antény v souvislosti s přechodem zemského digitálního televizního vysílání ze standardu DVB-T na vysílací standard DVB-T2.

Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb ve Fontána, p.o.
1. DUBNA

Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb ve Fontána, p.o.

Název projektu: Komplexní přístup ke zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb ve Fontána, p.o. Registrační číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/19_098/0015349. Doba realizace projektu: 1. dubna 2020 – 31. března 2022. Naše organizace zapojila do výzvy č. 098 Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce. Hlavní cíl projektu: zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb ve Fontána, příspěvkové organizaci. Dílčí cíle projektu: DČ1) podpora profesionalizace sociální práce díky nově nastaveným standardům kvality, která budou odpovídat legislativním a formálním požadavkům. DČ2) vytvoření a zavedení nových udržitelných řešení v péči o klienty, která nejsou doposud v organizaci zavedena a využívána, a to v oblasti sexuality, alternativní a augmentativní komunikaci, aktivizace a rehabilitace klientů (vnější i vnitřní), řešení agresivity klientů. Projekt je financován z EU (resp. z ESF v rámci Operačního programu Zaměstnanost). Více informací lze nalézt na www.esfcr.cz.

Zprostředkování kontaktu se svým blízkým prostřednictvím mobilní aplikace
24. BŘEZNA

Zprostředkování kontaktu se svým blízkým prostřednictvím mobilní aplikace

Tato pohnutá doba plná obav o zdraví, kde přátelské podání ruky vystřídaly podezíravé pohledy zpod ochranných roušek, nepřeje osobnímu setkání. Ovšem právě v takových chvílích často potřebujeme kontakt se svými blízkými více než jindy. Organizace Fontána, p. o. se proto rozhodla umožnit vám kontakt se svými blízkými prostřednictvím aplikace „WhatsApp“, kterou jsme nově instalovali do všech služebních telefonů. Stačí tedy „vytočit“ číslo, které již dobře znáte. Náš pracovník předá mobilní telefon volané osobě a vy následně můžete zahájit „videohovor“ přes tuto aplikaci. Místo pouhého poslechu hlasu tak můžete své drahé vidět. Uvědomujeme si, že tento způsob komunikace nemůže nahradit osobní kontakt, nicméně v této vypjaté době je to jednou z možností jak neztratit vzájemný kontakt a zároveň chránit zdraví nás všech. Možnost „videohovoru“ prostřednictvím našich služebních telefonů můžete využít každý den v době od 7:00 hodin do 19:00 hodin. Mimo tuto dobu vám nemůžeme garantovat, že se na uvedené telefonní číslo dovoláte.

Poděkování
23. BŘEZNA

Poděkování

Poděkování všem těm, kteří na nás myslí i v této náročné době a poskytují nám zdarma ochranné pomůcky pro naše klienty.

Dotace z Operačního programu Zaměstnanost
18. BŘEZNA

Dotace z Operačního programu Zaměstnanost

V březnu tohoto roku jsme obdrželi Rozhodnutí o poskytnutí dotace č. OPZ/2.2/098/0015349 z Operačního programu zaměstnanost – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce, v celkové výši 2.311.777,50 Kč. Tyto finanční prostředky využijeme na: - revizi stávajících standardů kvality, - akreditovaná školení v oblasti alternativní a augmentativní komunikace, sexuality, bazální stimulace, terapie problémového chování, použití fyzické restrikce u klientů s problémovým chováním, rehabilitace a relaxace osob s kombinovaným postižením, - nákup pomůcek pro alternativní a augmentativní komunikaci, - nákup pomůcek pro zlepšení způsobu práce se sexualitou klientů, - nákup pomůcek pro zavedení rehabilitace a relaxace klientů v organizaci (rehabilitační trenažery, mobilní zahrádky), - na metodickou pomoc. Datum zahájení realizace projektu: 1. 4. 2020. Datum ukončení realizace projektu: 31. 3. 2022.

Nový domov
23. BŘEZNA

Nový domov

Chráněné bydlení v Hlučíně

Usnesení Vlády ČR ze dne 18. 3. 2020
21. BŘEZNA

Usnesení Vlády ČR ze dne 18. 3. 2020

Zákaz všem osobám pohybovat se na všech místech bez ochranných prostředků dýchacích cest

Usnesení Vlády ČR o přijetí krizového opatření ze dne 16. 3. 2020
18. BŘEZNA

Usnesení Vlády ČR o přijetí krizového opatření ze dne 16. 3. 2020

Úplné znění nařízení Vlády ČR

Ministerstvo zdravotnictví - MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ
12. BŘEZNA

Ministerstvo zdravotnictví - MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ

Dne 10. 3. 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ zakazující divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob.

Ministerstvo zdravotnictví - MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ
12. BŘEZNA

Ministerstvo zdravotnictví - MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ

Dne 9. 3. 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ, které nařizuje ZÁKAZ NÁVŠTĚV osob umístěných v zařízeních sociálních služeb v pobytové formě.

ZÁKAZ NÁVŠTĚV
4. BŘEZNA

ZÁKAZ NÁVŠTĚV

S ohledem na současnou situaci týkající se šíření Koronaviru (virus COVID-19) Vás tímto informuji o přijetí preventivního opatření „ZÁKAZ NÁVŠTĚV“ ve službě Domov pro osoby se zdravotním postižením, který je platný až do odvolání.

Instalace domovního zvonku pro sluchově postižené
19. ÚNORA

Instalace domovního zvonku pro sluchově postižené

Ve spolupráci s Unií neslyšících Brno jsme v chráněném bydlení na adrese Hlučín, Přímá 6 instalovali nové signalizační zařízení AVISO BEE pro sluchově postižené. Nejmodernější technika zaručuje bezchybné převedení akustických signálů na různé světelné signály. A jak tato technika v praxi funguje? Signalizace se skládá z nejméně jednoho vysílače a jednoho přijímače. Každý vysílač nebo přijímač se jednoduše zastrčí do elektrické zásuvky v bytě. Vysílače rozeznají jednotlivé vjemy (např. zazvonění zvonku u dveří, alarm požárního čidla) a převedou je na elektrické signály, které se přenesou běžnou elektrickou sítí k přijímačům. Tyto přijímače mají barevné LED diody, které svou barvou ukážou, který vjem vyvolal záblesky. Součástí toho systému i je vibrační pager, takže systém bude plně funkční i v případě pobytu klienta na zahradě.

Grant od města Hlučína na rok 2020
17. ÚNORA

Grant od města Hlučína na rok 2020

Rada města Hlučína na své dnešní schůzi schválila naší žádost o grant ve výši 20.000 Kč. Finanční prostředky budou využity na zajištění akce „Zahradní slavnost organizace“, kterou každoročně pořádáme pro naše klienty. Radě města Hlučína za tento grant děkujeme.

1. LEDNA

Nová "Pravidla služby" Domov pro osoby se zdravotním postižením

V sekci „Domov pro osoby se zdravotním postižením“ byly zveřejněny nové Pravidla služby, která jsou závazná od 1. 1. 2020.

Elektrická požární signalizace
20. PROSINCE

Elektrická požární signalizace

V prosinci jsme dokončili modernizaci elektrické požární signalizace (dále jen „EPS“) ve všech objektech, ve kterých poskytujeme pobytovou sociální službu Domov pro osoby se zdravotním postižením. Modernizace EPS mimo jiné zahrnovala výměnu všech požárních čidel, zřízení několika přídržných magnetů u protipožárních dveří a rozšíření ovládacích panelů, které umožní snadné a přehledné ovládání celého systému. Náklady na výměnu EPS činily 814.874,15 Kč včetně DPH, tyto finanční prostředky hradila organizace z vlastních zdrojů. Jsme přesvědčeni o tom, že modernější systém (elektronické požární signalizace) přispěje k vyššímu bezpečí klientů a pracovníků organizace.

Ekologický kompostér bioodpadu
20. LISTOPADU

Ekologický kompostér bioodpadu

V listopadu jsme zprovoznili nový elektrický ekologický kompostér na likvidaci bioodpadu, který vyprodukujeme ve vlastním stravovacím provoze. Kompostér při své činnosti využívá unikátního know-how, které na likvidaci bioodpadu využívá působení extrémně odolných mikroorganismů, které nevyžadují prakticky žádnou péči, mikroorganismy se v tomto kompostéru rozmnožují sami a jejich životnost je tím naprosto neomezená. Jejich schopnost působit v extrémních podmínkách pak umožňuje urychlení kompostovacího procesu, během kterého dochází k redukci bioodpadu o 90% v čase nepřesahujícím 24 hodin. Jednorázové náklady na pořízení elektrického kompostéru činily 356.950 Kč včetně DPH, tyto finanční prostředky hradila organizace z vlastních zdrojů. O nákup tohoto elektrického kompostéru jsme měli zájem, protože v něm spatřujeme efektivní způsob zpracování biologicky rozložitelného kuchyňského bioodpadu a zároveň víme, že je šetrný k životnímu prostředí. Navíc vzniklý hygienizovaný substrát dále využijeme v areálu organizace při péči o zeleň.

Slavnostní otevření zrekonstruovaného areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením
30. ŘÍJNA

Slavnostní otevření zrekonstruovaného areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením

Dne 25. 10. 2019 se uskutečnilo slavnostní otevření zrekonstruovaného areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením organizace Fontána. Pozvání na tuto akci přijali mimo jiné také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast pan Jiří Navrátil, vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu v Ostravě pan Daniel Rychlik, místostarostka města Hlučína paní Petra Řezáčová, ředitelé příspěvkových organizací zřízených Moravskoslezským krajem a další pozvaní hosté. Tímto slavnostním aktem byly oficiálně ukončeny dvě investiční akce, které započaly na jaře tohoto roku. Jednalo se o „Bezbariérovou úpravu Zeleného domova a areálu organizace“ a „Výměnu části oplocení na Dlouhoveské ulici“. Stavební práce v rámci „Bezbariérové úpravy Zeleného domova a areálu organizace“ prováděla stavební firma Ostravské stavby, a. s.. Náklady na stavební práce činily 8.917.216,- Kč. V rámci těchto stavebních úprav byla vybudována nová přístupová komunikace, která klientům zajistila větší bezpečí při pohybu uvnitř areálu. Dále byly rozšířeny stávající chodníky, vybudovalo se hřiště na Ruské kuželky a nová odpočinková zóna, sluneční terasa, místo pro zahradní terapii a v neposlední řadě také nové balkony s terasami. Uvedené stavební úpravy vedly k výraznému zlepšení možností pobytu klientů mimo ubytovací prostory a poskytují jim větší možnost vzájemného setkávaní a trávení volného času. Stavební práce v rámci „Výměny části oplocení“ prováděla firma SSK stavby Ostravy, s. r. o. Náklady na stavební úpravy činily 1.187.470,- Kč. Projektovou dokumentaci vypracovala projekční kancelář KUBINOVÁ+PRTNEŘI, s.r.o. V sekci fotogalerie si můžete prohlídnout fotky nejen ze slavnostního otevření, ale také z průběhu stavby. Veškeré stavební úpravy vedly k výraznému zlepšení ubytovacího standardu v Domově pro osoby se zdravotním postižením.

9. ČERVENCE

Ceník za poskytované sociální služby platný od 1. 8. 2019 ve službě Domov pro osoby se zdravotním postižením

Informujeme Vás o skutečnosti, že od 1. 8. 2019 dochází k avizovanému zvýšení úhrad za poskytnutí ubytování a stravy ve službě Domov pro osoby se zdravotním postižením. V navýšení cen je promítnuto především zvýšení cen za dodávku elektřiny, plynu, mzdových nákladů na zaměstnance a modernizace vybavení stravovacího provozu. Platný ceník naleznete v sekci Domov pro osoby se zdravotním postižením - ceník služeb - soubory ke stažení.

Snoezelen místnost
12. KVĚTNA

Snoezelen místnost

Ve spolupráci s MAXIM-ZDR z.s. jsme přemístili a renovovali snoezelen místnost „MOŘE“. Přirozeným závěrem této spolupráce je také “Certifikát Snoezelen – MSE prostředí”, který potvrzuje, že prostředí je funkční a akceptuje všechny smyslové potřeby klientů. Certifikát získáte pouze v ISNA-MSE®

12. KVĚTNA

Studie stavebních úprav

V přiloženém souboru si můžete prohlédnout vizualizaci stavebních úprav – vybudování nového chodníku, rozšíření stávajících chodníků, vznik nové odpočinkové zóny, přístavba balónu a terasy.

26. BŘEZNA

Zahájení stavebních prací

Dne 18. 3. 2019 byly v areálu organizace zahájeny stavební práce v rámci akce „Bezbariérová úprava areálu a Zeleného domova Fontána Hlučín“ a „Výměna oplocení“.

26. BŘEZNA

Setkání s opatrovníky

Dne 11. 3. 2019 se v prostorách organizace uskutečnilo setkání vedení organizace s opatrovníky klientů, kteří využívají službu domov pro osoby se zdravotním postižením. Program setkání: 1) Úvodní slovo, představení ředitele organizace a nového vedoucího služby Domov pro osoby se zdravotním postižením 2) Organizační struktura Domova pro osoby se zdravotním postižením (vedoucí služby, sociální pracovnice) 3) Kontakty na pracovníky služby Domov pro osoby se zdravotním postižením 4) Stavební práce Bezbariérová úprava Zeleného domova a areálu organizace 5) Vyúčtování fakultativní služby 6) Pořízení kompenzačních pomůcek v roce 2018 (nové koupací lůžka, nové vozíky, nové zvedáky, nové toaletní křesla) 7) Stavební úpravy uvnitř DOZP (úprava koupelen) 8) Novinky v organizaci (nový objekt v Ostravě a v Hlučíně – plánujeme rozšíření kapacity chráněného bydlení) 9) Diskuze

26. BŘEZNA

„Bezbariérová úprava areálu a Zeleného domova Fontána Hlučín“ a „Výměna oplocení“

Dne 7. 3. 2019 jsme uzavřeli smlouvy s vítěznými dodavateli na investiční akce „Bezbariérová úprava areálu a Zeleného domova Fontána Hlučín“ a „Výměna oplocení“. Podpisem těchto smluv jsme uzavřeli několikaletou etapu, během které jsme našemu zřizovateli Moravskoslezskému kraji předložili náš záměr stavebních úprav, získali od něj souhlas s těmito úpravami i získali potřebné finanční prostředky, zhotovili jsme projektovou dokumentaci, vyřídili potřebná povolení pro stavbu a v rámci veřejné zakázky vybrali zhotovitele stavebních úprav. Nyní následuje další etapa, a to samotná realizace stavebních úprav (prací). Předpokládaná doba realizace stavebních úprav je od 15. 3. 2019 do 30. 9. 2019. Součástí stavebních úprav bude: - rozšíření stávajících chodníků v areálu organizace, - vybudování nového chodníku pro pěší v areálu organizace, - vybudování nové odpočinkové zóny v blízkosti Růžového domova, - vybudování balkónů a terasy Zeleného domova, - výměna části stávajících oken Zeleného domova, - vybudování sluneční terasy s rampou v blízkosti Zeleného domova, - oprava hřiště na kuželky v areálu organizace, - výměna části oplocení na ulici Dlouhoveská. Věříme, že tyto stavební úpravy přispějí ke zvýšení komfortu bydlení ve službě Domov pro osoby se zdravotním postižením. Jsme si vědomi rizik, které s sebou tyto stavební úpravy přinášejí, např. zvýšený pohyb osob (dělníků) v prostorách organizace, dále pak pohyb stavebních strojů nebo výskyt stavebního materiálu. Z tohoto důvodu vedeme usilovná jednání se zástupci stavebních firem, a to tak, aby se stavební práce co nejméně dotkly dosavadního běžného způsobu života našich klientů a jejich bezpečí. Zároveň tímto vyzýváme všechny návštěvníky, aby po dobu realizace výše uvedených stavebních prací dbali zvýšené opatrnosti během své návštěvy naší organizace na adrese Celní 409/3, 748 01 Hlučín. Děkujeme za pochopení.

21. ÚNORA

Nabídka pracovního uplatnění

Nabízíme volná pracovní místa na pozici „Pracovník v sociálních službách“. Hledáte práci, která má smysl, chcete pomáhat druhým? Kontaktujte nás. Staňte se součástí našeho pracovního týmu. Více informací získáte v sekci KARIÉRA.

Den otevřených dveří
27. ZÁŘÍ

Den otevřených dveří

Fontána, příspěvková organizace pořádá dne 4. 10. 2017 v době od 9:00 hodin do 16:00 hodin „Den otevřených dveří“.

Nový ředitel organizace
1. ČERVNA

Nový ředitel organizace

Novým ředitelem organizace byl jmenován Petr Surovka.

Akce Srdeční záležitost
16. ČERVNA

Akce Srdeční záležitost

Dne 26. 5. v souvislosti s festivalem filmové hudby se konala akce s názvem SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST. V rámci této akce přišli žáci a jejich učitelé ZUŠ Pavla Josefa Vejvanovského zpříjemnit a obohatit dopoledne svým hudebním nadáním klienty Fontány.

Svatý Valentýn
14. ÚNORA

Svatý Valentýn

14.2. 2017 na sv. Valentýna nás přišly navštívit děti z MŠ Kozmice v doprovodu paní učitelek, aby předaly klientům vlastnoručně vyrobená perníková srdce. Tímto bychom chtěli všem tvůrcům mnohokrát poděkovat za laskavé gesto.